logo_al
   
 

Kartėmonedha tė qarkullimit Prerja 200 Lekė  
 
.200 leke para.     .200 leke mbrapa.


Pėrmasat: 138 mm x 69 mm
Ngjyra dominuese: kafe nė tė verdhė
Hedhur nė qarkullim pėr herė tė parė: 11.07.1997

 


Kartėmonedha 200 Lekė, emisioni vitit 1996, ėshtė hedhur nė qarkullim pėr herė tė parė mė 11 korrik 1997. Ajo ėshtė shtypur nė kompaninė e shtypit tė kartėmonedhave "De la Rue".  Kjo kartėmonedhė u rishtyp nė vitin 2001 nga kompania "Oberthure" me elemente sigurie tė permirėsuara, dhe u hodh nė qarkullim mė 8 prill 2002.

Kartėmonedha ėshtė prodhuar prej letre sigurie e cilėsisė sė lartė me pėrbėrje pambuku.

Nė datėn 20 korrik 2009, Banka e Shqipėrisė hodhi nė qarkullim kartėmonedhėn me prerje 200 Lekė me kurs ligjor, emetim i vitit 2007, e cila ruan tė njėjtat pamje dhe pėrmasa me ato tė kartėmonedhės 200 Lekė, emetim i vitit 2001.

Nė kartėmonedhėn e re janė shtuar apo pėrmirėsuar elemente qė kanė tė bėjnė me sigurinė dhe me qėndrueshmėrinė ndaj dėmtimeve. Janė ndryshuar firmat e Guvernatorit dhe tė Drejtorit tė Departamentit tė Emisionit, si edhe viti i emetimit.

Kartėmonedhat e prerjes 200 Lekė, emetime tė viteve tė mėparshme do tė vazhdojnė tė kenė kurs ligjor dhe do tė jenė nė qarkullim sė bashku me kartėmonedhėn e re, emetim i vitit 2007.

Para : Portreti i Naim Frashėrit (1846-1900), njė nga shkrimtarėt e shquar tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare si dhe nė sfond, njė libėr i hapur.

Mbrapa: Pamja e shtėpisė ku ka lindur Naim Frashėri, njė fletė ku janė shkruar vargje nga vepra e tij “Bagėti e bujqėsia” dhe njė pėrfytyrim artistik i penės sė  shkrimtarit.

 

Elementet e sigurisė tė prerjes sė re

Copyright © 2004-2012 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.