.logoal_copy_1.
   
 

MATERIALET E DISKUTIMIT

Janė publikime joperiodike tė cilat pėrmblidhen nė njė seri vjetore me pėrgjithėsisht 3 - 4 studime, tė punonjėsve tė Bankės sė Shqipėrisė. Qėllimi i tyre ėshtė njohja e njė publiku profesional mė tė gjerė me njė sėrė temash e punimesh me karakter teorik ose analitik. Ato ofrojnė gjithashtu edhe analiza krahasuese, konstatime, propozime dhe ide tė reja. Kėto punime pasqyrojnė opinionet personale tė autorėve dhe jo domosdoshmėrisht qėndrimet zyrtare tė Bankės sė Shqipėrisė.

 

Materialet e Diskutimit - Seria 2014


Periudha janar-qershor 2014...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 05.08.2014
Ky material studion dhe propozon metodologjinė e vlerėsimit tė densiteteve si njė alternativė pėr modelimin e ekonomisė si njė grup variablash ekonomikė. Nė kėtė studim, ne paraqesim vlerėsimet e densiteteve pėr variablat ekonomikė nė rastin e njė dimensioni tė vetėm dhe tė atij ...
Publikuar nga Altin Tanku, Kliti Ceca nė 28.04.2014
Kriza e fundit globale nxori nė pah rolin e rėndėsishėm tė bankave dhe institucioneve tė tjera financiare nė transmetimin dhe zmadhimin e goditjeve ekonomiko-financiare. Studimi paraqet njė Model Financiar pėr Shqipėrinė, me pėrmasa mesatare dhe qė ėshtė ende nė fazėn e zhvillimi...
Publikuar nga Elona Dushku, Vasilika Kota nė 24.02.2014
Elasticitetet e tė ardhurave dhe ēmimeve janė faktorė pėrcaktues tė madhėsisė sė transmetimit tė aktivitetit real ndėrmjet partnerėve tregtarė. Ngadalėsimi i aktivitetit ekonomik nė ekonomitė e zhvilluara gjatė viteve tė fundit ėshtė kthyer nė njė shqetėsim pėr normėn e rritjes n...
Publikuar nga Bledar Hoda nė 21.02.2014
Ky studim vlerėson ndikimin e kursit tė kėmbimit nė flukset tregtare dypalėshe ndėrmjet Shqipėrisė dhe partnerėve kryesorė tregtarė, pėrkatėsisht: Eurozona, Italia, Greqia, Gjermaia, Kosova dhe Turqia. Materiali synon tė evidentojė ekzistencėn e fenomenit tė “kurbės –...
Publikuar nga Alban Pllaha nė 14.02.2014
Periudha korrik-dhjetor 2013...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 10.02.2014
Nė krijimin dhe pėrshtatjen e programeve edukuese, rol tė rėndėsishėm luan edhe identifikimi i mangėsive dhe gjetja e mėnyrave tė duhura pėr njė pėrqasje sa mė eficiente ndaj nevojave reale tė publikut. Pėr herė tė parė nė vendin tonė, kėtė informacion e ofrojnė tė dhėnat e marra...
Publikuar nga Kliti Ceca, Arlinda Koleniēo, Egnis Isaku, Borana Haxhimusaj nė 24.01.2014
Ky material diskutimi pėrqendrohet te identifikimi dhe vlerėsimin i pėrcaktuesve afatgjatė tė kredisė pėr sektorit privat nė rastin e Shqipėrisė, duke pėrdorur metodėn e Mekanizmit tė Korrigjimit tė Vektorit tė Gabimit, bazuar nė treguesit e kėrkesės dhe ofertės. Vlerėsimet trego...
Publikuar nga Gerti Shijaku, Irini Kalluci nė 07.01.2014
Nė datėn 26 tetor 2012, Banka e Shqipėrisė organizoi Konferencėn e 10-tė Ndėrkombėtare me temė “Politika monetare nga e shkuara nė tė ardhmen”, e cila kėtė vit pėrkoi me festimin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Fjala e hapjes u mbajt nga Guvernatori i Bank...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 02.01.2014

Publikime tė tjera kėrkimore:

 

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Publikime
Legjislacion

 

 

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Publikimit dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2012 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.