.logoal_copy_1.
   
 

Normat e Interesit tė Instrumenteve te Bankės

Nė kėtė rubrikė jepen interesat aktualė tė instrumenteve tė politikės monetare tė aplikuara nga Banka e Shqipėrisė nė marrėdhėniet e saj me bankat e nivelit tė dytė. Gjithashtu publikohen edhe interesat e tregut ndėrbankar tė parasė - TRIBID dhe TRIBOR. TRIBID-i dhe TRIBOR-i janė mesatare e interesave tė kuotuar nga bankat e nivelit tė dytė pėr pranimin dhe pėr vendosjen e depozitave nė tregun ndėrbankar tė parasė. Pėrveē pėrqindjes aktuale nė kėtė rubrikė do tė gjeni edhe historikun e tyre.

Informacione tė mėtejshme pėr ecurinė e pėrgjithshme tė treguesve monetarė nė Shqipėri, do tė gjeni nė bazėn e serive kohore.

Normat e interesit tė Bankės sė Shqipėrisė 
Marrėveshje riblerje njėjavore (Repo) 
Marrėveshje riblerje njėjavore  Norma bazė 2.00 %
Normat e interesit tė depozitave 
Depozita njėditore  Norma bazė minus 1.75% 0.25 %
Normat e interesit tė kredive 
Kredia njėditore  Norma bazė plus 1.75% 3.75 %

Interesi i remunerimit tė rezervės sė detyrueshme 
Nė lekė  70% e normės bazė tė Bankė sė Shqipėrisė 1.40 %
Nė euro  0 0.00 %
Nė usd  0 0.00 %
Interesat nė tregun ndėrbankar tė parasė 
TRIBID 'Interesi i kėrkuar pėr pranimin e depozitave' 
o/n  njėditor 1.25 %
1W  njėjavor 1.42 %
1M  1-mujor 1.64 %
3M  3-mujor 1.79 %
6M  6-mujor 2.04 %
12M  12-mujor 2.22 %
TRIBOR 'Interesi i ofruar pėr vendosjen e depozitave' 
o/n  njėditor 2.14 %
1W  njėjavor 2.22 %
1M  1-mujor 2.63 %
3M  3-mujor 3.05 %
6M  6-mujor 3.28 %
12M  12-mujor 3.57 %

Lexo pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2015 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.