.logoal_copy_1.
   
 

Vrojtimi i bizneseve dhe i konsumatorėve

Banka e Shqipėrisė, duke filluar nga viti 2002, zhvillon vrojtimin e besimit tė bizneseve (VBB) dhe vrojtimin e besimit tė konsumatorėve (VBK). Qėllimi i vrojtimeve tė besimit ėshtė tė vlerėsojnė aspekte tė ndryshme tė aktivitetit ekonomik tė bizneseve dhe tė konsumatorėve familjarė, duke ndihmuar procesin e analizave periodike tė ekonomisė dhe parashikimin afatshkurtėr. Rezultatet e vrojtimeve tė biznesit dhe tė konsumatorit pėrfaqėsojnė gjykime tė agjentėve ekonomikė mbi zhvillimet ekonomike nė tė shkuarėn dhe nė tė ardhmen.

 

 

2013 2012 2011 2010 2009 2008

 

2014

 

Seri kohore

  1. Industria
  2. Ndėrtimi
  3. Shėrbime
  4. Konsumatori
  5. Tregtia
  6. TNE (Treguesi i Ndjesisė Ekonomike)

 

________________

* Duke filluar nga publikimi i parė i vitit 2011, Treguesi i Tendencės Ekonomike (TTE) do tė emėrtohet Treguesi i Ndjesisė Ekonomike (TNE), me qėllim pėrafrimin mė tė mirė me metodologjinė dhe emėrtimet e Komisionit Evropian.

 

 

 

2013

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

Materiale Diskutimi:

 

Copyright © 2004-2015 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.