.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Politikės Monetare

.cover_raporti pm_t1-2010.

Nė pėrmbushje tė objektivit tė saj pėr arritjen dhe ruajtjen e inflacionit vjetor, si dhe pėr tė forcuar transparencėn e saj, Banka e Shqipėrisė pėrgatit dhe publikon Raportin e Politikės Monetare. Ky Raport ėshtė instrumenti kryesor i komunikimit tė politikės monetare me publikun. Ai paraqet njė tablo gjithėpėrfshirėse tė zhvillimeve mė tė fundit makroekonomike dhe faktorėve qė kanė ndikuar dhe priten tė ndikojnė nė ecurinė e ēmimeve tė konsumit nė vend.

Raporti i Politikės Monetare ėshtė publikim tremujor i Bankės sė Shqipėrisė, qė botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze.  Ky Raport ka qenė pjesė pėrbėrėse e Buletinit Ekonomik deri nė vitin 2009 dhe u publikua pėr herė tė parė si botim i veēantė nė prill  2010.

2010     2009     2008     2007     2006     2005     2004     2003     2002     2001     2000     1999

 

1999


Gjatė gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 1999, situata financiare ka vazhduar tė jetė e stabilizuar, si dhe u arrit tė ruhej rritja ekonomike pa presione inflacioniste. Ulja e inflacionit i krijoi mundėsi Bankės sė Shqipėrisė tė zvogėlonte normat e interesit pėr depozitat disa herė ...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 16.01.2000
Nė fund tė gjashtėmujorit tė parė, inflacioni ėshtė ulur dukshėm. Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė pėr vitin 1999, tashmė duket i realizueshėm. Megjithė situatėn e krijuar nga ashpėrsimi i krizės Kosovare, pas fillimit tė sulmeve tė NATO-s mbi Jugosllavi, shoqėruar me njė...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 14.07.1999
Fillimi dhe mbarimi i tremujorit tė dytė tė vitit 1999 pėrkoi me fillimin dhe mbarimin e konfliktit tė armatosur nė Kosovė. Nė kėtė periudhė vėmendja u pėrqendrua nė ēėshtjet politike e ushtarake, nė administrimin e njė shpėrnglujeje masive me dhunė tė njė populli tė tėrė drejt v...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 07.07.1999
Nė pėrgjithėsi, tremujori i parė i vitit 1999 shfaq njė tendencė pozitive, me arritje objektivash, sidomos nė fushėn e politikės monetare, me njė rigjallėrim tė aktivitetit ekonomik privat, me rritje tė konsiderueshme tė eksporteve (73 pėr qind nė krahasim me njė vit mė parė), me...
Publikuar nga Departamenti i Politikės Monetare nė 15.04.1999

NĖ FOKUS

Raportet e Politikės Monetare nė vite:

2015    2014    2013    2012    2011    2010   

2009    2008    2007    2006    2005    2004   

2003    2002    2001    2000    1999

Mė shumė pėr Politikėn Monetare:

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

Ju mund tė regjistroheni nė listėn elektronike

Banka e Shqipėrisė ofron shėrbimin e regjistrimit online, i cili ju njofton nė adresėn tuaj elektronike sa herė qė kjo rubrikė pėrditėsohet. Klikoni nė linkun e mėposhtėm pėr tė kryer regjistrimin, apo pėr tė ndryshuar ose anuluar regjistrimin.
Regjistrohu

Nėse dėshironi kopje tė kėtij publikimi ose tė publikimeve tė mėparshėm, jeni tė lutur tė kontaktoni  Zyrėn e Botimeve dhe Edukimit:

Tel. (355 4) 2419303, ext. 2270.
Faks (355 4) 2419408
E -mail: public@bankofalbania.org

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.