.logoal_copy_1.
   
 

Raporti i Stabilitetit Financiar pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2010

Data e prodhimit: 27.10.2010
Data e shtypjes: 27.10.2010
Autori: Departamenti i Stabilitetit Financiar
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporti Vjetor i Stabilitetit Financiar
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky ėshtė numri i katėrt i Raportit tė Stabilitetit Financiar, njė dokument i Bankės sė Shqipėrisė qė publikohet dy herė nė vit, duke filluar nga viti 2010. Qėllimi i raportit ėshtė identifikimi dhe vlerėsimi i rreziqeve me tė cilat ndeshet sistemi financiar dhe infrastruktura e tij, pėr t’i dhėnė autoriteteve publike mundėsinė qė tė identifikojnė masat pėrkatėse pėr korrigjimet e nevojshme. Nė hyrje tė dokumentit ėshtė vendosur Deklarata e Stabilitetit Financiar, publikimi i sė cilės ēdo gjashtė muaj ėshtė njė kėrkesė ligjore. Pėr hartimin e raportit, janė shfrytėzuar tė dhėna qė disponohen nė Bankėn e Shqipėrisė, ėshtė shkėmbyer informacion me autoritete tė tjera qė mbikėqyrin veprimtarinė e tregut financiar, si edhe janė shfrytėzuar informacione dhe analiza tė institucioneve tė vendit dhe tė atyre financiare ndėrkombėtare, publike dhe private. Tė dhėnat dhe analiza pėrfshijnė kryesisht zhvillimet gjatė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2010. Nėse nuk pėrcaktohet ndryshe nė raport, pritjet pėr zhvillimet e ardhshme ekonomike dhe financiare shtrihen pėrgjithėsisht deri nė fund tė vitit.

Publikimi i plotė (3.4 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.