.logoal_copy_1.
   
 

Bilanci i Pagesave

Bilanci i pagesave tė njė vendi ėshtė njė tabelė statistikore qė pasqyron transaksionet nė mallra, nė shėrbime dhe nė mjete e detyrime financiare pėr njė periudhė tė caktuar kohe. Bilanci i pagesave tė Shqipėrisė hartohet nė bazė tė "Metodologjisė sė bilancit tė pagesave", e cila mbėshtetet nė standardet e "Manualit tė Statistikave tė Bilancit tė Pagesave, FMN, Edicioni i Gjashtė" (nė anglisht, format pdf).

Pėr hartimin e statistikave tė bilancit tė pagesave , Banka e Shqipėrisė kontakton njė numėr institucionesh dhe kompanish, tė cilat raportojnė periodikisht pranė Sektorit tė Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve. Njė pjesė e konsiderueshme e informacionit dėrgohet nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, nga Ministria e Financave dhe nga Ministria e Ekonomisė. Nga ana tjetėr, raportimi nga njėsi tė tjera, bėhet nė bazė tė formularėve tė veēantė pėr bankat, pėr kompanitė e sigurimit, pėr kompanitė e telekomunikacionit dhe sė fundmi, edhe pėr ambasadat dhe organizatat joqeveritare..

Gjithashtu, pėr mbledhjen e njė pjese tė statistikave, Banka e Shqipėrisė, shpeshherė nė bashkėpunim me INSTAT, organizon vrojtime, tė cilat kanė pėr qėllim mbledhjen e informacionit pėr shpenzimet dhe tė ardhurat nga turizmi, pėrcaktimin e kostos sė sigurimit dhe tė transportit tė mallrave si edhe vlerėsimin e investimeve tė huaja direkte nė vend.

Statistikat e prodhuara nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve, sė bashku me analizat pėrkatėse, janė publikuar nė buletinet tremujore tė bilancit tė pagesave si edhe nė buletinet tregtare. Aktualisht, Banka e Shqipėrisė publikon Buletinin Vjetor tė Bilancit tė Pagesave .

 

Duke filluar nga muaji qershor 2014, statistikat e sektorit tė jashtėm do tė publikohen tė kompiluara sipas Manualit 6 te Bilancit te Pagesave (M6BP). Shpjegimet lidhur me ndryshimet nė kėto publikime i gjeni nė dokumentin bashkėngjitur:

Shpjegues pėr ndryshimet nė statistikat e sektorit tė jashtėm sipas BPM6 (Qershor 2014)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilanci i Pagesave

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.