.logoal_copy_1.
   
 

Sistemi i shpėrndarjes sė tė dhėnave tė pėrgjithshme e-GDDS

 

Si njė pėrpjekje e pėrbashkėt midis Bankės sė Shqipėrisė, Institutit tė Statistikave dhe Ministrisė sė Financave, Faqja Pėrmbledhėse e tė Dhėnave Kombėtare (NSDP) garanton statistika ekonomike, financiare dhe socio-demografike me pėrditėsimet mė tė fundit pėr tė gjitha agjencitė prodhuese tė statistikave zyrtare nė njė faqe tė vetme interneti.

NSDP-ja siguron akses publik nė njė gamė tė gjerė statistikash, statistika ekonomike, financiare dhe socio-demografike duke pėrdorur Shkėmbimin e tė Dhėnave dhe Metadatave Statistikore (SDMX). Standardi SDMX mbėshtet operimin e sistemit tė pėrmirėsuar tė shpėrndarjes sė tė dhėnave tė pėrgjithshme (e-GDDS).

Tė dhėnat e paraqitura nė kėtė faqe pėrkojnė me tė dhėnat e pėrshkruara nė Buletinin e FMN-sė pėr Standardet e Shpėrndarjes (DSBB). Pėr njė shpjegim mė tė plotė tė DSBB-sė dhe standardeve statistikore nė tė cilat ėshtė angazhuar Shqipėria, jeni tė lutur tė vizitoni faqen e internetit DSBB Home Page.

Shqipėria ėshtė pjesėmarrėse nė sistemin e pėrmirėsuar tė shpėrndarjes sė tė dhėnave tė pėrgjithshme (e-GDDS) tė FMN-sė. Ky zhvillim ėshtė nė pėrputhje me ecurinė e pėrpjekjeve tė Shqipėrisė drejt zbatimit tė standardit ndėrkombėtar pėr shpėrndarjen e tė dhėnave ekonomike, Standardi i Posaēėm i FMN-sė pėr Shpėrndarjen e tė Dhėnave (SDDS).

Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.