.logoal_copy_1.
   
 

Kartėmonedha tė qarkullimit Prerja 1000 Lekė emėtim i viteve, 1996, 2001, 2007, 2011 
.1000 leke mbrapa.     .1000 leke para.


Vlera: 1000 Lekė
Pėrmasa:
152 x 72 mm
Ngjyra:
E gjelber
Hedhur nė qarkullim: 14.07.1997/08.04.2002/16.02.2009/14.11.2008/03.06.2013


Pamja e pėrparme: Portreti i Pjetėr Bogdanit (1625-1689) marrė nga libri “Ēeta e Profetėve”, njė simbol i tij pėr diellin.

Pamja e prapme: Pamja e kishės Katolike tė Vaut tė Dejės dhe njė simbol i tij pėr diellin.

 


Fletėpalosja e emetimit 2007 

Fletėpalosja e emetimit 2011

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.