.logoal_copy_1.
   
 

A jane pritjet inflacioniste nė Shqipėri racionale? -Vlerėsime empirike nga vrojtimet-

Data e prodhimit: 07.12.2016
Data e shtypjes: 07.12.2016
Autori: Merita Boka, Evelina Ēeliku, Gent Hashorva
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Rėndėsia e pritjeve tė inflacionit pėr politikėn monetare kėrkon analizėn e natyrės sė tyre: racionale apo adaptive? Kjo ėshtė thelbėsore, veēanėrisht nė regjimin e inflacionit tė shėnjestruar zbatuar nė vitet e fundit nė Bankėn e Shqipėrisė (BSH). Kjo analizė ėshtė realizuar mbi seritė e pritjeve inflacioniste nga vrojtime tė BSH-sė pėr periudhėn T2:2003-T1:2015. Seritė e pritjeve cilėsore janė kuantifikuar duke pėrdorur pėrqasje tė ndryshme probabilitare dhe tė balancės, krahas atyre sasiore. Analizat statistikore tregojnė se pritjet e vrojtuara inflacioniste mbartin informacion tė dobishėm, nė lidhje me drejtimin e presioneve tė ardhshme inflacioniste. Rezultatet e testimit tė racionalitetit konfirmojnė natyrėn mikse tė pritjeve, ndėrkohė qė, deri nė fillim tė vitit 2009, ato rezultonin plotėsisht adaptive. Ndonėse pritjet vijojnė tė dominohen nga natyra adaptive, disa prej tyre kanė fituar veti racionale pėrgjatė viteve.

Publikimi i plotė (1.28 MB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.