.logoal_copy_1.
   
 

Bankė e bankave

.boa_copy_1.

Njė tjetėr funksion i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė qė tė veprojė nė cilėsinė e bankierit, tė kėshilltarit dhe tė agjentit fiskal pėr Qeverinė e Republikės sė Shqipėrisė.

Qeveria Shqiptare mban tė hapur pranė Bankės sė Shqipėrisė njė llogari, nėpėrmjet sė cilės ajo kryen transaksionet financiare si brenda dhe jashtė vendit. Por, funksionet si arkė e buxhetit tė shtetit (pra, arkėtimet dhe shpenzimet qė kryen ēdo ditė Qeveria) Banka e Shqipėrisė i kryen nėpėrmjet bankave tregtare.

Banka e Shqipėrisė pėrfaqėson Shtetin Shqiptar nė tė gjitha marrėdhėniet bankare me shtetet, bankat dhe institucionet e huaja.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.