.logoal_copy_1.
   
 

“Kuriozitete nga Thesari: Arti i kartėmonedhės shqiptare”
Aktivitet i Muzeut tė Bankės sė Shqipėrisė me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Muzeve

.poster 08.

  

Nė datėn 18 maj, muzetė anembanė botės kremtojnė ditėn ndėrkombėtare tė muzeve. Tema e zgjedhur pėr vitin 2017 ėshtė “Muzetė  dhe historitė e diskutueshme: Tė shprehėsh tė pathėnat nė muze". Objektivi i kėsaj dite ėshtė tė lartėsojė nivelin e dijeve mbi faktin qė “Muzetė janė njė mėnyrė e shkėmbimit kulturor, e pasurimit tė kulturės dhe zhvillimit e kuptimit tė ndėrsjellėt dhe bashkėpunimit e paqes midis njerėzve”.

Me rastin e kėsaj dite, Muzeu i Bankės sė Shqipėrisė do tė organizojė aktivitetin “Kuriozitete nga Thesari: Arti i kartėmonedhės shqiptare”, ku i ftuar do tė jetė piktori Mark Bundy, nga kompania De La Rue. Kompania De La Rue ka realizuar vizatimet e pjesės dėrrmuese tė kartėmonedhave shqiptare tė qarkullimit, si dhe i ka prodhuar ato. Piktori i ftuar do tė sjellė dhe prezantojė pėr tė ftuarit pėrvojėn nė skicimin e kartėmonedhave, teknikat e pėrdorura, si dhe artin e konceptimit, vizatimit dhe mė pas dizenjimit tė kartėmonedhave bashkėkohore, tė ilustruar me foto dhe skica.

Aktiviteti do tė vijojė me vizita nė Muzeun e Bankės sė Shqipėrisė dhe njė ekspozitė tė pėrkohshme tė skicave dhe materialeve ndihmėse tė pėrdorura pėr skicimin e kartėmonedhave shqiptare. Aktiviteti do tė realizohet nė datėn 18 maj 2017, ora 18:00, nė ambientet e Muzeut tė Bankės sė Shqipėrisė. 

Pėr tė marrė pjesė, jeni tė lutur tė konfirmoni pjesėmarrjen tuaj duke dėrguar njė email brenda datės 18 maj, ora 10:00, nė adresėn muzeu@bankofalbania.org. Paraqitja nė Bankėn e Shqipėrisė do tė bėhet me dokument identifikimi.

Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.