.logoal_copy_1.
   
 

Analiza periodike

Analizat periodike ofrojnė njė informacion mė tė zgjeruar pėr zhvillimet ekonomike dhe financiare nė vend si dhe ndikimet e tyre nga zhvillimet ndėrkombėtare. Qėllimi i tyre ėshtė tė plotėsojnė analizėn makroekonomike tė raporteve tremujore tė politikės monetare si dhe tė ndihmojnė nė vendimmarrjen e politikės monetare. 

Analizat periodike pėrgatiten me bazė tremujore dhe fokusohen nė zhvillimet lidhur me tregjet e huaja, me ndėrmjetėsimin financiar dhe me sektorin e jashtėm tė ekonomisė.

Klikoni nė lidhjet e mėposhtme pėr tė lexuar analizat  mė tė fundit pėr secilėn nga ēėshtjet e mėsipėrme.     

 

Tregjet e huaja**

 

Tendencat nė kreditim

 

Sektori i jashtėm

 

Analiza e borxhit
tė jashtėm bruto*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Nga viti 2017, analiza e borxhit tė jashtėm bruto publikohet me periodicitet vjetor.
**Nga viti 2016, analiza e tregjeve tė huaja nuk publikohet mė si material mė vete. Ecuria ekonomike e vendeve partnere tregtare trajtohet nė Raportet e Politikės Monetare.

 

Raporti i Politikės Monetare nė vite:
 
2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005
2004 2003 2002 2001 2000 1999

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.