.logoal_copy_1.
   
 

Buletini i Bilancit tė Pagesave - 2005


Sektori i jashtėm i ekonomisė, gjatė vitit 2005, paraqitet me njė bilanc tė thelluar negativ nė llogarinė korente, shkaktuar nga njė deficit i lartė tregtar. Deficiti tregtar ėshtė thelluar si pasojė e ngadalėsimit tė ritmeve tė rritjes sė eksporteve si dhe rritjes sė shpejtė tė ...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 30.03.2006
Buletini Vjetor i Bilancit tė Pagesave analizon hollėsisht zhvillimet e sektorit tė jashtėm tė ekonomisė shqiptare, pėr vitin pėrkatės. Nė kėtė botim, bėhet njė analizė e bilancit tė pagesave sipas zėrave tė veēantė tė llogarisė korente dhe llogarisė kapitale dhe financiare. Ai p...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 29.12.2005
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr nėntėmujorin e vitit 2005 rezultoi me njė tepricė prej 44.7 milionė eurosh. Flukset hyrėse tė kapitalit kanė qenė plotėsisht tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar nivelin e deficitit korent dhe kanė ēuar nė rritjen e rezervės sė autoritetit moneta...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave nė 02.12.2005
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2005 rezultoi me njė tepricė prej 11 milionė eurosh. Flukset hyrėse tė kapitalit kanė qenė plotėsisht tė mjaftueshme pėr tė pėrballuar nivelin e deficitit korent...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave nė 05.09.2005
Situata e favorshme ekonomike nė vend gjatė vitit 2004 ėshtė reflektuar edhe nė fushėn e transaksioneve me jashtė. Deficiti korent ėshtė zvogėluar nė 5 pėr qind tė PBB-sė nga 7 pėr qind nė vitin 2003. Pėrmirėsimi i pozicionit tė deficitit korent ėshtė ndikuar nga pėrmirėsimi i nd...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 04.07.2005
Zhvillimet kryesore nė sektorin e jashtėm tė ekonomisė shqiptare mund tė pėrgjithėsohen nė njė aktivitet intensiv nė sektorin e jashtėm, tė shprehur nė rritjen e konsiderueshme tė tė ardhurave dhe tė shpenzimeve korente......
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 05.06.2005

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.