.logoal_copy_1.
   
 

Banka e Shqipėrisė nė pak fjalė

 

Banka e Shqipėrisė ėshtė banka qendrore e shtetit shqiptar. Objektivi kryesor i aktivitetit tė saj ėshtė ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve, duke kontribuar kėshtu, nė zhvillimin ekonomik, e si rrjedhim, nė mirėqenien e vendit. Pėr arritjen e kėtij objektivi, Banka e Shqipėrisė harton dhe zbaton politikėn monetare, regjimin e kėmbimit valutor dhe politikėn e kursit tė kėmbimit tė Republikės sė Shqipėrisė.

 


.monetary policy_copy_1.
Politika monetare


.stabiliteti-financiar_copy_1.   
  Stabiliteti financiar


.mbikėqyrja-bankare.
Mbikėqyrja

.rezerva-valutore.
Rezerva valutore

.sistemi-i-pagesave_copy_2.   
Sistemi i pagesave

.boa.
Bankė e bankave

.emetimi-i-parase.
Emetimi i parasė    

.kursi-i-kembimit.   
Kėmbimi valutor

.statistika.
  Statistikat

 

     


 

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.