.logoal_copy_1.
   
 

Banka Qendrore Europiane

Banka Qendrore Europiane ėshtė themeluar nė 1 qershor 1998. Ajo nuk ėshtė banka qendrore e njė vendi tė vetėm, por mbulon njė zonė gjeografike tė 16 vendeve tė ndryshme, secili me historinė e tij, kulturėn dhe tė kaluarėn ekonomike tė caktuar. Sė bashku me 16 bankat qendrore tė vendeve anėtare tė zonės sė euros, ato pėrbėjnė njė entitet qė quhet "Eurosistem", detyra mė e rėndėsishme e tė cilit ėshtė ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve.

Njė informacion mė tė hollėsishėm rreth detyrave tė Bankės Qendrore Europiane dhe Eurosistemit, si dhe aspekteve themelore tė monedhės sė pėrbashkėt, Euro, do tė gjeni lidhjet ne te djathtė, ndėrsa informacion mbi politikėn monetare tė Eurosistemit mund ta lexoni duke klikuar kėtu.

 

Broshura: "Banka Qendrore Evropiane; Eurosistemi; Sistemi Evropian i Bankave Qendrore"

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.