.logoal_copy_1.
   
 

Ligjet bazė tė sistemit bankar

Sistemi bankar nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė i organizuar nė dy nivele. Nė nivelin e parė bėn pjesė Banka e Shqipėrisė, ndėrsa nė nivelin e dytė bėjnė pjesė bankat dhe degėt e bankave tė huaja si dhe subjektet financiare jobankare qė licencohen prej saj.

Banka e Shqipėrisė ushtron veprimtarinė e saj bazuar nė ligjin "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", ndėrsa sistemi bankar nė Shqipėri ushtron veprimtarinė e tij nė bazė tė ligjit "Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė".

Ligji "Pėr Bankėn e Shqipėrisė" parashikon dispozita lidhur me kompetencat e Bankės sė Shqipėrisė dhe fushat e veprimtarisė sė saj, elementet e pavarėsisė ligjore tė bankės qendrore nė funksion tė arritjes sė objektivave tė pėrcaktuar nė ligj.

Ligji "Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė" pėrcakton parimet kryesore tė ushtrimit tė veprimtarisė bankare nė Republikėn e Shqipėrisė, procedurat dhe rregullat kryesorė tė licencimit dhe tė mbikėqyrjes sė sistemit bankar nė Shqipėri.

Njė moment i rėndėsishėm i shprehjes sė pavarėsisė ligjore tė Bankės sė Shqipėrisė ėshtė parashikimi nė njė nen tė veēantė tė Kushtetutės, i pozicionit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe i detyrave kryesore tė saj.

Kėtu do tė gjeni listėn e ligjeve bazė tė sistemit bankar miratuar nga Kuvendi i Shqipėrisė dhe amendimet pėrkatėse, si dhe nenin respektiv tė Kushtetutės qė lidhet me Bankėn e Shqipėrisė.


Ky ligj vendos nė dispozicion tė Bankės sė Shqipėrisė (Autoritetit tė Ndėrhyrjes sė Jashtėzakonshme) njė tėrėsi instrumentesh ligjore pėr tė ndėrhyrė nė njė fazė mjaftueshmėrisht tė hershme dhe tė shpejtė, nė rastin e njė banke nė pozita jo tė shėndosha financiare ose nė gjendje ...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 10.07.2017
Ky ligj pėrcakton kushtet dhe rregullat pėr krijimin, licencimin, organizimin, drejtimin, kujdestarinė dhe likuidimin e shoqėrive tė kursim-kreditit (SHKK) dhe unioneve tė tyre, si dhe mbikėqyrjen e tyre nė Republikėn e Shqipėrisė. Shoqėritė e kursim-kreditit konsiderohen si ofru...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 30.06.2016
Ky ėshtė njė ligj me tė cilin i bėhet njė ndryshim ligjit nr.8269, datė 23.12.1997 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė. Nė bazė tė kėtij ndryshimi, nė nenin 44, pika 3 shfuqizohen fjalėt “shtetas i Republikės sė Shqipėrisė”....
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 14.01.2015
Ligji pėr Sistemin e Pagesave synon tė nxisė sigurinė, qėndrueshmėrinė dhe efikasitetin e sistemit kombėtar tė pagesave ku pėrfshihen: a) sistemet e pagesave; b) sistemet e shlyerjes sė titujve; c) shtėpitė e klerimit/agjentė shlyerės; c) instrumentet e pagesave; dhe d) elementė ...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 29.05.2013
Ky ėshtė njė ligj me tė cilin i janė bėrė disa shtesa dhe ndryshime ligjit nr. 9662, datė 18.12.2006 “Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė”. Shtesat dhe ndryshimet e bėra pėrmes kėtij ligj synojnė kryesisht nė arritjen e njė objektivi tė rėndėsishėm dhe konkretisht p...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 24.12.2011
Ligji synon modernizimin e legjislacionit bankar nė Shqipėri me qėllim harmonizmin e tij mė tė drejtėn komunitare. Ai merr nė konsideratė detyrimet e Shqipėrisė qė rrjedhin nga Marrėveshja e Stabilizim Asociimit nė fushėn e shėrbimeve financiare, nė pėrgjithėsi dhe atyre bankare,...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 01.06.2007
Ky ėshtė njė ligj me tė cilin i janė bėrė disa shtesa dhe ndryshime ligjit nr.8269, datė 23.12.1997 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė. Shtesat dhe ndryshimet e bėra me kėtė ligj konsistojnė kryesisht nė detyrimet qė burojnė nga neni 161 i Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, miratuar ...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 25.08.2002
Pėrcaktimi i pavarėsisė ligjore tė Bankės sė Shqipėrisė fillon me parashikimin nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė tė tė drejtave dhe kompetencave tė Bankės sė Shqipėrisė si institucion kushtetues. Konkretisht nė nenin 161 tė Kushtetutės, Banka e Shqipėrisė pozicionohet n...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 07.12.1998
Ky ėshtė njė ligj me tė cilin ėshtė shtuar njė dispozitė tranzitore nė ligjin nr.8269, datė 23.12.1997 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė”. Dispozita tranzitore e shtuar nė ligjin “Pėr Bankėn e Shqipėrisė” ka tė bėjė kryesisht me mandatin e disa prej anėtarėve tė Kė...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 18.08.1998
Ky ėshtė ligji kryesor pėr organizimin dhe funksionimin e Bankės sė Shqipėrisė si banka qendrore nė Republikėn e Shqipėrisė. Me kėtė ligj sanksionohet pavarėsia e Bankės sė Shqipėrisė dhe pėrcaktohen objektivat e Bankės sė Shqipėrisė dhe kompetencat e saj ligjore. Ligji pėrcakto...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 22.01.1998

 

Pėr mė shumė...


Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.