.logoal_copy_1.
   
 

Baza rregullative e instrumenteve tė politikės monetare

Objektivi kryesor i Bankės sė Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve, i cili materializohet nėpėrmjet pėrcaktimit tė objektivave pėr normėn e inflacionit. Nė bazė tė ligjit nr. 8269, datė 23.12.97, "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", ajo ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr hartimin, miratimin dhe zbatimin e pavarur tė politikės monetare.

Kėshtu, Banka e Shqipėrisė harton njė sėrė parimesh, rregullash, kriteresh, objektivash e nėnobjektivash sasiorė, nėpėrmjet tė cilėve pėrcaktohet kuadri qė do tė ndihmojė dhe do tė sigurojė arritjen e objektivit kryesor. Pėr zbatimin e politikės monetare Banka e Shqipėrisė pėrdor disa instrumente (operacionet e tregut tė hapur, lehtėsitė e pėrhershmė dhe rezervėn e detyruar), qė rregullohen me njė bazė tė plotė nėnligjore (rregullore e akte), tė cilėn mund ta konsultoni duke klikuar nė lidhjet e mėposhtme.


Vendim nr. 76, pėr “Miratimin e normės sė interesit pėr remunerimin e rezervės sė detyruar dhe tė tepricave tė subjekteve bankare, tė ndryshuar”...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 26.09.2016
Vendimi i Kėshillit Mbikėqyrės ndryshon pėrkufizimin e tepricave nė euro mbi rezervėn e detyruar qė mbajnė subjektet bankare....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 26.09.2016
Ndryshimi i bėrė nga Kėshilli Mbikėqyrės lidhet me bazėn e propozimit pėr ndryshimin e nivelit tė rezervės valutore....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.08.2016
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave dhe i procedurave tė ndėrhyrjes sė Bankės sė Shqipėrisė nė tregun e parasė, nėpėrmjet marrėveshjeve tė riblerjes dhe tė anasjellta tė riblerjes....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.07.2016
Nė bazė dhe pėr zbatim tė nenit 43, shkronjat “a” dhe “c” tė ligjit nr. 8269, datė 23.12.1997 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar; me propozimin e Departamentit tė Politikės Monetare, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė,...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 05.05.2016
Ky vendim pėrcakton normėn e interesit pėr depozitėn njėditore qė Banka e Shqipėrisė i paguan njė banke tregtare dhe normėn e interesit pėr kredinė njėditore qė njė bankė tregtare i paguan Bankės sė Shqipėrisė....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 07.04.2016
Nė bazė tė kėtij vendimi, norma e interesit tė depozitės njėditore nuk do tė pėrcaktohet mė nė rregulloren pėrkatėse, por me vendim tė veēantė tė Kėshillit Mbikėqyrės....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 07.04.2016
Nė bazė tė kėtij vendimi, norma e interesit tė kredisė njėditore nuk do tė pėrcaktohet mė nė rregulloren pėrkatėse, por me vendim tė veēantė tė Kėshillit Mbikėqyrės....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 07.04.2016
Ky vendim i Kėshillit Mbikėqyrės ndryshon normėn e interesit tė remunerimit tė tepricave nė euro tė subjekteve bankare....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.03.2016
Nė kėtė marrėveshje pėrcaktohen tė drejtat dhe detyrimet e palėve -Ministrisė sė Financave dhe Bankės sė Shqipėrisė – mbi kryerjen e ankandit tė titujve, shlyerjen e transaksioneve qė kryhen me kėto tituj dhe mbajtjen e regjistrit pėr tituj nga Banka nė funksionin e saj si ...
Miratuar nga Guvernatori Hyri nė fuqi nė 20.01.2015

Pėr mė shumė...

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.