.logoal_copy_1.
   
 

Buletini i Bilancit tė Pagesave - 2008


Buletini i Bilancit tė Pagesave pėr vitin 2008 analizon hollėsisht zhvillimet e sektorit tė jashtėm tė ekonomisė shqiptare gjatė kėtij viti. Nė kėtė botim, bėhet njė analizė e bilancit tė pagesave sipas zėrave tė veēantė tė llogarisė korente dhe llogarisė kapitale dhe financiare....
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 27.08.2009
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr tremujorin e parė tė vitit 2009 rezultoi me njė pakėsim mjetesh valutore prej 131 milionė euro. Tremujori i parė i vitit u mbyll me njė deficit tė llogarisė korente prej 334 milionė eurosh. Nė krahasim me tremujorin e parė tė vitit 2008, defi...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 10.06.2009
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr vitin 2008 regjistroi njė rritje tė mjeteve tė rezervės valutore me 192 milionė euro. Viti u mbyll me njė deficit tė llogarisė korente prej 1,291 milionė eurosh duke arritur nė rreth -14.9% tė PBB-sė. Nė krahasim me vitin 2007, deficiti regji...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 30.03.2009
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr periudhėn janar – shtator tė vitit 2008 rezultoi me njė rritje tė mjeteve valutore prej 101,4 milionė eurosh. Llogaria korente regjistroi njė deficit prej rreth 840 milionė eurosh. Flukset hyrėse tė kapitalit regjistruan vlerėn 767 mili...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 04.12.2008
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave, pėr gjashtėmujorin e parė tė vitit 2008, rezultoi me njė pakėsim mjetesh valutore prej 17 milionė eurosh. Flukset hyrėse tė kapitalit mundėsuan nė masėn 84.6 pėr qind, financimin e deficitit korent. Zhvillimet kryesore nė sektorin e jashtėm tė e...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 26.08.2008
Sektori i jashtėm i ekonomisė, gjatė vitit 2007 ėshtė karakterizuar nga njė fluks i madh i shkėmbimeve tregtare, me njė vėllim tė pėrgjithshėm prej 3.7 miliardė eurosh, i vlerėsuar ky 26 pėr qind mė i lartė se ai i vitit paraardhės. Deficiti tregtar arriti vlerėn e 2.1 miliardė e...
Publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė 24.07.2008
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr tremujorin e parė tė vitit 2008 rezultoi me njė pakėsim mjetesh valutore prej 25.7 milionė eurosh. Flukset hyrėse neto tė kapitalit kanė pėrballuar rreth 73 pėr qind tė deficitit korent....
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 19.06.2008

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.