.logoal_copy_1.
   
 

Buletini i Bilancit tė Pagesave  

.cover-shqip bop_2008.

Buletini Vjetor i Bilancit tė Pagesave analizon hollėsisht zhvillimet e sektorit tė jashtėm tė ekonomisė shqiptare, pėr vitin pėrkatės. Nė kėtė botim, bėhet njė analizė e bilancit tė pagesave sipas zėrave tė veēantė tė llogarisė korente dhe llogarisė kapitale dhe financiare. Ai pėrmban analiza tė detajuara tė zhvillimeve nė tregtinė e jashtme sipas grupmallrave dhe shteteve, analiza tė ecurisė sė shėrbimeve, tė tė ardhurave, tė transfertave korente dhe transaksioneve nė llogarinė kapitale dhe financiare. Nėpėrmjet njė pėrshkrimi sintetik, ofron pėr pėrdoruesit e pasqyrės sė bilancit tė pagesave njohje me konceptin "bilanc pagesash", duke prezantuar njėkohėsisht burimet dhe metodologjinė e pėrdorur nė hartimin e Bilancit Shqiptar tė Pagesave. Buletini pėrmban, gjithashtu, njė aneks statistikor ku do tė gjeni seri kohore tė dhėnash pėr zėrat kryesorė tė bilancit tė pagesave.

Ėshtė publikim i pėrvitshmėm dhe botohet nė gjuhėt shqipe dhe angleze. Numri i parė i tij ėshtė publikuar nė tetor 1995. Deri nė vitin 2002, Buletini i Bilancit tė Pagesave, ėshtė botuar ēdo tre muaj, ndėrsa duke filluar nga viti 2003, botohet nė bazė vjetore. Eshtė i disponueshėm nė faqen e internetit qė nga viti 2000.

 

Buletini i Bilancit tė Pagesave ndėr vite:

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000


Buletini i Bilancit tė Pagesave - 2009


Deklaratat e Bankės sė Shqipėrisė mbi zhvillimet nė sektorin e jashtėm tė ekonomisė - Viti 2009


Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr tremujorin e tretė tė vitit 2009 rezultoi nė rritje tė mjeteve valutore me 44 milionė euro. Tremujori i tretė i vitit u mbyll me njė deficit tė llogarisė korente prej 331 milionė eurosh. Nė krahasim me tremujorin e tretė tė vitit 2008, defici...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 29.12.2009
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr tremujorin e dytė tė vitit 2009 rezultoi nė rritje tė mjeteve valutore me 142 milionė euro. Tremujori i dytė i vitit u mbyll me njė deficit tė llogarisė korente prej 360 milionė eurosh. Nė krahasim me tremujorin e dytė tė vitit 2008, deficiti...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 17.09.2009
Bilanci i pėrgjithshėm i pagesave pėr tremujorin e parė tė vitit 2009 rezultoi me njė pakėsim mjetesh valutore prej 131 milionė euro. Tremujori i parė i vitit u mbyll me njė deficit tė llogarisė korente prej 334 milionė eurosh. Nė krahasim me tremujorin e parė tė vitit 2008, defi...
Publikuar nga Sektori i Bilancit tė Pagesave dhe Vrojtimeve nė 10.06.2009

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.