.logoal_copy_1.
   
 

Deklarata pėr shtyp tė Bankės sė Shqipėrisė

Mė poshtė gjeni tė publikuara deklaratat pėr shtyp tė Bankės sė Shqipėrisė me frekuencė tė rregullt publikimi gjatė vitit, siē janė deklarata mbi stabilitetin e sistemit financiar dhe ajo mbi ndėrhyrjet nė tregun e parasė dhe tregun valutor.

Deklarata mbi stabilitetin financiar pėrshkruan gjendjen e sistemit financiar nė vend dhe rreziqet potenciale qė mund tė kėrcėnojnė qėndrueshmėrinė e tij, gjatė njė periudhe gjashtėmujore. Duke filluar nga viti 2010, ajo ėshtė pjesė pėrbėrėse e Raportit tė Stabilitetit Financiar, i cili botohet dy herė nė vit.

Deklarata mbi ndėrhyrjet nė tregun e parasė dhe nė tregun valutor informon publikun, mbi operacionet e pėrdorura nga Banka e Shqipėrisė me qėllim zbatimin e politikės monetare dhe mbi flukset valutore nga operacionet e bankės qendrore me tė tretėt. Objektivi i ndėrhyrjeve nė tregun e parasė ėshtė menaxhimi i likuiditetit nė sistemin bankar pėr pėrafrimin e normave tė interesit nė tregut ndėrbankar me normėn bazė tė vendosur nga Kėshilli Mbikėqyrės. Veprimet nė tregun valutor synojnė tė bėjnė transparente pėr publikun flukset valutore nė Bankėn e Shqipėrisė, pėrfshirė veprimet me bankat tregtare nė zbatim tė politikės sė ndėrhyrjeve nė tregun valutor nė kushtet e regjimit fleksibėl tė kursit tė kėmbimit. Kjo deklaratė tremujore publikohet 3 muaj pasi ka pėrfunduar ndėrhyrja pėrkatėse.
 

 

Arkiva:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.