.logoal_copy_1.
   
 

Materialet e Diskutimit - Seria 2012

 


Periudha korrik-dhjetor 2012...
Publikuar nga Departamenti i Kėrkimeve nė 05.02.2013
This collection of papers by Ardian Fullani, Governor of the Bank of Albania, explores the challenges facing Albania’s economy in the wake of the global and euro area crises. It is based on presentations made by Governor Fullani at regional seminars in Oxford and Tirana, wh...
Publikuar nga Bank of Albania nė 10.12.2012
Kriza e fundit financiare tregoi se rreziku i kredisė ėshtė burim i rėndėsishėm rreziku pėr sistemin financiar (Thoraval 2006, Moretti dhe tė tjerė, 2008). Thoraval (2006) vė nė dukje se rreziku i kredisė i lidhur me falimentimet e kompanive dhe pasiguritė makroekonomike pėrbėn 8...
Publikuar nga Hilda Shijaku, Kliti Ceca nė 17.08.2012
Zhvillimet e rritjes sė shpejtė tė kredisė gjatė viteve 2004-2008 nė Shqipėri, por edhe ngadalėsimi i menjėhershėm qė pėsoi ajo pas vitit 2008, janė ēėshtje tė rėndėsishme qė meritojnė njė analizė mė tė thellė, jo vetėm nga pikėpamja e stabilitetit makroekonomik, por edhe atij tė...
Publikuar nga Irini Kalluci nė 16.08.2012
Ky material pėrpiqet tė vlerėsojė nivelin “normal” tė qėndrueshmėrisė sė llogarisė korrente nė Shqipėri. Pėr kėtė qėllim ėshtė aplikuar kuadri kontabėl i zhvilluar nga Lane dhe Milesi-Ferretti (2006) dhe vlerėsimi me anė tė teknikave ekonometrike tė mbėshtetura nė tė ...
Publikuar nga Ilir Vika nė 15.08.2012
Ky material diskutimi vlerėson tiparet e kthimit tė raportit tė borxhit ndaj PBB-sė drejt mesatares historike nė afatin e gjatė, duke u bazuar nė metodėn e rrėnjės sė njėsisė. Gjetjet tregojnė se, me kalimin e kohės, raporti i borxhit ndaj PBB-sė kthehet drejt mesatares historike...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 12.08.2012
Ky material bėn njė vlerėsim tė flukseve tregtare ndėrmjet vendeve tė Evropės Juglindore (EJL-9), duke pėrfshirė dinamikat nė njė model graviteti tė tė dhėnave nė panel. Pėrqasja e GMM-sė rezulton tė jetė modeli i duhur ekonometrik qė lejon pėrfshirjen e dinamikave nė modelet e g...
Publikuar nga Alban Pllaha nė 11.08.2012
Ky punim synon studimin e njė modeli ekuilibėr tė kursit real tė kėmbimit pėr monedhėn shqiptare. Pėr ekonomitė me rritje tė lartė, faktorė tė tillė si, efekti Balassa-Samuelson dhe kushtet e tregtisė, referuar ekuilibrit tė brendshėm dhe tė jashtėm nė njė ekonomi nė zhvillim, lu...
Publikuar nga Bledar Hoda nė 10.08.2012
Nė vitin 2006, Banka e Shqipėrisė vendosi tė heqė dorė nga regjimi i shėnjestrimit monetar nė favor tė atij tė shėnjestrimit tė inflacionit. Nė kėto kushte, Banka e Shqipėrisė i pėrqendroi pėrpjekjet e saj kėrkimore dhe analitike nė zhvillimin e modeleve empirike pėr parashikimin...
Publikuar nga Altin Tanku, Elona Dushku, Kliti Ceca nė 09.08.2012
Ky material diskutimi analizon ndryshueshmėrinė e rezervės valutore dhe elementėt pėrcaktues tė saj, si dhe vlerėson nivelin optimal tė saj, nga pikėpamja e kostos oportune. Materiali mbėshtetet mbi modelin Buffer-Stock, i cili supozon se rezerva optimale ndikohet nga luhatshmėri...
Publikuar nga Gerti Shijaku nė 08.08.2012

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.