.logoal_copy_1.
   
 

Udhėzues pėr marrėdhėniet e kredisė

Udhėzuesit e paraqitur nė kėtė seksion nuk kanė natyrė detyruese pėr bankat. Ato janė dokumente informuese dhe edukuese, tė cilat synojnė pėrcaktimin e disa piketave orientuese  pėr palėt qė vendosin tė hyjnė nė njė marrėdhėnie kredie ose kanė nevojė tė bėjnė njė ristrukturim tė marrėdhėnieve ekzistuese tė kredisė.


Udhėzuesit pėr ristrukturimet

Qėllimi i hartimit tė dy udhėzuesve pėr ristrukturimet ėshtė qė ato tė shėrbejnė si orientues pėr bankat dhe kredimarrėsit gjatė procesit tė ristrukturimit pėr tė nxitur njė proces sa mė masiv e tė shėndetshėm tė ristrukturimit.

Udhėzuesit janė hartuar nė dy dokumente tė ndryshėm, njėri pėr Individėt dhe tjetri pėr bizneset me qėllim pėr tė dalluar natyrėn e marrėdhėnieve tė secilit prej grupeve tė kredimarrėsve e marrėdhėnieve nė rastin e kredive pėr biznesit.

 

Udhėzuesi pėr vlerėsimin e pasurive tė paluajtshme

 

Udhėzuesi i ėshtė hartuar pėr ēėshtjen e vlerėsimit tė pasurive tė paluajtshme qė vendosen si kolateral pėr marrjen e njė kredie. Ai tenton tė pėrcaktojė disa parime bazė mbi tė cilat duhet tė orientohet procesi i vlerėsimit tė pasurive tė patundshme.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.