.logoal_copy_1.
   
 

Makineritė e trajtimit tė kartėmonedhės

 

Rregullorja nr. 15, datė 13.02.2013 ka pėrshkruar detyrimet dhe kriteret qė trajtuesit e kartėmonedhave duhet tė pėrmbushin gjatė kontrollit tė kartėmonedhave pėr vėrtetėsi dhe pėrshtatshmėri.

Rregullorja siguron qė institucionet bankare mund tė riqarkullojnė kartėmonedhat Lek nė qoftė se ato janė kontrolluar si pėr vėrtetėsi (autenticitet) ashtu edhe pėr pėrshtatshmėrinė (fitness) pėr riqarkullim. Kėto kontrolle mund tė kryhen nga secili prej: (i) njė lloj makinerie e trajtimit tė kartėmonedhave e cila ėshtė testuar me sukses nga Banka e Shqipėrisė; ose (ii) nga anėtarė stafi tė trajnuar. Kartėmonedhat qė kanė kaluar me sukses kontroll makinerish mund tė riqarkullohen nėpėrmjet makinerive nxjerrėse tė kartėomonedhave (ATM) ose makineri tė tjera tė pėrdorura nga klientė. Kartėmonedhat tė cilat janė kontrolluar nga anėtarė tė trajnuar stafi mund tė riqarkullohen vetėm nė sportel.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.