.logoal_copy_1.
   
 

Dokumenti "Politika e licencimit tė subjekteve bankare"

spacer
Tipi : spacer Vendime
Miratoi : spacer Kėshilli Mbikeqyres
Numer : spacer 12
Data : spacer 25.02.2009 Hyn nė fuqi : spacer 25.02.2009
Botuar nė : spacer Buletin Zyrtar nė datėn : spacer 31.03.2009
Kategoria : spacer Licencim
Departamenti : spacer Mbikėqyrja Bankare
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ligji nr.9662, datė 18.12.2006 "Pėr bankat nė Republikėn e Shqipėrisė", i jep Bankės sė Shqipėrisė, pėrgjegjėsinė ekskluzive pėr licencimin, rregullimin dhe mbikėqyrjen e sistemit bankar nė vend. Nėpėrmjet mbikėqyrjes bankare Banka e Shqipėrisė synon tė mbrojė interesat e depozituesve, tė kontribuojė nė zhvillimin e shėndetshėm tė sistemit bankar, si dhe tė ruajė stabilitetin e sistemit bankar dhe financiar, duke kontribuar nė kėtė mėnyrė nė zhvillimin ekonomik tė vendit. Politika si dhe rregullat pėr licencimin e bankave dhe degėve tė bankave tė huaja, tė pėrcaktuara nga Banka e Shqipėrisė, janė ndėr instrumentet mė tė rėndėsishme qė ndihmojnė nė pėrmbushjen e kėtyre pėrgjegjėsive dhe objektivave. Megjithėse njė proces licencimi i miradministruar nuk ...

Publikimi i plotė (44.1 KB)

 

back
Pėr mė shumė...

Politika e Mbikėqyrjes


Strategjia e zhvillimit tė mbikėqyrjes bankare  2009-2014

 

Urdhėr:

Lista e ECAI-ve tė pranuara dhe korrespondenca


Formularėt raportues tė kėrkesave pėr kapital (COREP)

 

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.