.logoal_copy_1.
   
 

Dokumenti i Politikės Monetare

Data e prodhimit: 04.02.2015
Data e shtypjes: 04.02.2015
Autori: Departamenti i Politikės Monetare
 

Kategoria e materialit

Publikime Periodike, Raporte Vjetore
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky dokument pėrshkruan strategjinė e politikės monetare - parimet kryesore mbi tė cilat mbėshtetet hartimi dhe zbatimi i politikės monetare nė Bankėn e Shqipėrisė - si dhe paraqet kanalet kryesore tė komunikimit tė saj. Dokumenti zbėrthen nė terma konkretė dhe transparentė objektivin kryesor tė Bankės sė Shqipėrisė, si dhe kuadrin teorik e operacional tė hartimit e zbatimit tė politikės monetare. Dokumenti i Politikės Monetare ėshtė hartuar nė vazhdim tė atij pėr periudhėn 2012-2014. Nė linjat kryesore, strategjia e politikės monetare ruan parimet dhe praktikat e ndjekura prej Bankės sė Shqipėrisė gjatė viteve tė fundit. Ajo ėshtė pasuruar me elementė tė rinj nė procesin e analizės dhe tė parashikimit, nė pėrputhje me praktikat mė tė fundit ndėrkombėtare nė fushėn e politikės monetare dhe nė pėrputhje me zhvillimin e ekonomisė dhe tė tregut financiar shqiptar. Publikimi i kėtij dokumenti shėrben pėr rritjen e transparencės dhe pėrgjegjshmėrisė sė Bankės sė Shqipėrisė. Njėkohėsisht, ai shėrben pėr ankorimin e pritjeve tė agjentėve ekonomikė drejt objektivit tė synuar tė inflacionit prej 3.0%, duke ndikuar direkt nė rritjen e efektivitetit tė politikės monetare.

Publikimi i plotė (197.35 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.