.logoal_copy_1.
   
 

Drejt Evropės

Njėzet vjet mė parė, nė shkurt tė vitit 1992, qeveritė e 12 vendeve tė Bashkimit Evropian firmosėn nė qytetin holandez tė Maastiricht-it, traktatin me anė tė tė cilit angazhoheshin tė adoptonin njė monedhė tė pėrbashkėt.

Gatė natės sė Vitit tė Ri 2002, dritat e kateve mė tė larta tė bankave qendrore evropiane qėndruan tė ndezura. Guvernatorėt dhe bashkėpunėtorėt e tyre mė tė ngushtė fjetėn pak. Pėrgatitjet pėr prezantimin e Euros ishin tė pėrpikta. Por ky ishte njė eksperiment i pa provuar mė parė. Historia e bankingut nuk kishte njohur asnjė rast tė tillė tė ngjashėm. Variabilat nė lojė ishin tė shumta.

Qarkullimi monetar nė vendin tonė, qė nė periudhėn e lashtėsisė, dėshmon se nė trevat historike shqiptare, qė nė shek. IV p. e.s, kur u pre monedha e parė vendase nė tregun e shkėmbit, kanė qarkulluar monedhat mė kryesore tė Evropės.

.es-design_visuel1.

* Portret mitologjik i Evropės, tashmė
njė prej elementeve tė sigurisė tė serisė
sė re tė kartėmonedhave euro,
e quajtur seria e Evropės.Kjo e kaluar e largėt le tė shėrbejė, midis tė tjerash, edhe pėr tė rikujtuar se  historia e Shqipėrisė ėshtė e lidhur ngushtė me atė tė pjesės tjetėr tė kontinentit tė vjetėr, tė cilit i pėrket nė mėnyrė tė pakthyeshme, dhe se, pavarėsisht devijimeve historike, e ardhmja e saj ėshtė paracaktuar tė jetė evropiane.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.