.logoal_copy_1.
   
 

Edukimi ekonomik e financiar

 

Pėrse i kushtojmė rėndėsi edukimit ekonomik dhe financiar?

Nė njė kohė kur komunikimi ka marrė njė rėndėsi tė veēantė dhe metodat pėr realizimin e tij janė nė ndryshim tė vazhdueshėm, aktiviteti i Bankės sė Shqipėrisė pėrditė e mė shumė po i pėrkushtohet edhe ēėshtjeve tė transparencės dhe edukimit financiar tė publikut. Duke vėnė nė qendėr tė vėmendjes ndėrtimin e urave tė komunikimit me tė gjitha grupet e interesit, Banka e Shqipėrisė synon tė krijojė njė mjedis tė pėrshtatshėm, qė t'i shėrbejė institucionit pėr rritjen e efektivitetit tė transmetimit nė ekonomi tė vendimeve tė politikės monetare.

Nisur nga e kaluara e vendit tonė, por edhe nga ritmet e vrullshme me tė cilat zhvillohen ekonomia dhe financat botėrore, Banka e Shqipėrisė ka parė tė arsyeshme tė ndėrmarrė njė sėrė nismash konkrete nė fushėn e edukimit ekonomiko-financiar, pėr krijimin e njė kulture tė mirėfilltė financiare nė shoqėrinė tonė. Njė kulturė e tillė ndihmon konsumatorėt, prodhuesit dhe investuesit tė marrin vendime tė goditura financiare dhe njėkohėsisht bankėn qendrore tė arrijė mė lehtė objektivin e saj pėr arritjen dhe ruajtjen e stabilitetit tė ēmimeve.

.edukimi-me-foto-.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.