.logoal_copy_1.
   
 

  
Elementet e sigurisė  

 

Elementet e sigurisė sė kartėmonedhave ju ndihmojnė tė dalloni kartėmonedhat origjinale nga ato tė falsifikuara.  Disa prej kėtyre elementeve nė kartėmonedhat shqiptare janė:

 

  • Filigrama (figurė e dukshme brenda nė letėr). Ēdo kartėmonedhė ka njė filigramė tredimensionale, njė portret qė korrespondon me portretin kryesor tė kartėmonedhės, kur shikohet duke e mbajtur kundrejt dritės.
  • Elementi i regjistrimit. Prerjet e kartėmonedhave tė mėposhtme kanė njė element tė veēantė qė quhet element i regjistrimit. Ky element ėshtė i shtypur nė pjesėn e prapme tė kartėmonedhės dhe pėrputhet saktėsisht me hapėsirėn e pashtypur tė pjesės sė pėrparme, kur kartėmonedha vendoset kundrejt dritės.
  • Shtypi i thellė. Shtypi i thellė ėshtė pėrdorur nė pjesėt me tė dukshme tė kartėmonedhės dhe ka njė sipėrfaqe me reliev,  e cila ėshtė mė e prekshme nė tekstet kryesore dhe nė portret.
  • Boja e dukshme e ndryshueshme . Ky element sigurie (OVI) gjendet nė prerjet 500, 2000 dhe 5000 Lekė.  Ngjyra e bojės ndryshon sipas kėndit tė shikimit, nga violet nė jeshile tė errėt. OVI serigrafik shmang riprodhimin me skaner dhe fotokopje.
  • Holograma. Prerjet 2000 e 5000 lekė kanė tė regjistruar, nė pjesėn e pėrparme tė tyre, njė hologramė e cila nė  kėnde tė ndryshme shikimi, paraqet imazhe tė ndryshme.
  • Elemente tė dallueshme nėn rrezatimin ultraviolet. Tė gjitha prerjet e kartėmonedhave tė serisė sė re kanė sipėrfaqe tė shtypura me bojė fluoreshente, qė dallohen nėn rrezatimin ultraviolet. Kėtė cilėsi e kanė edhe filli i sigurisė, edhe fibrat e padukshme.
  • Elementėt e njohjes nga personat e verbėr.
  • FCO® seal.  Ky element nė prerjen 1000 lekė, ofron dy nivele sigurie. Ngjyra e bojės ndryshon nga violet nė ngjyrė jeshile tė errėt, kur kartėmonedha mbahet e pjerrėt (e anėsuar). Sipas kėndit tė shikimit dallohen, nė plane tė ndryshme, sfondi dhe godina e Bankės sė Shqipėrisė, shkrimi  "BSH“ dhe vlera nominale "1000“, tė cilat janė tė stampuara.

 

Klikoni nė figurat e mėposhtme pėr tė mėsuar mė shumė rreth elementeve tė sigurisė sė kartėmonedhave tė reja.

 

Kartėmonedha e re 5000 lekė 

.al5000.

  

Kartėmonedha e re 2000 lekė 

.kartmonedha 2000 leke.

 

Kartėmonedha e re 1000 lekė

.al1000pjeterbogdani.

 

Kartėmonedha e re 500 lekė

.al500ismailqemali.

 

Kartėmonedha e re 200 lekė 

.al200naimfrasheri.

 

 

 

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.