.logoal_copy_1.
   
 

Emetimi i parasė

.emetimi-i-parase.

Njėsia monetare nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė "Leku".

Banka e Shqipėrisė ka tė drejtėn ekskluzive pėr emetimin e kartėmonedhės dhe tė monedhės kombėtare me kurs ligjor brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė. Ajo pėrcakton formėn, pėrmasat, modelin (konfigurimin) dhe karakteristika tė tjera tė kartėmonedhave e monedhave metalike shqiptare, tė cilat kanė kurs ligjor, si dhe tė kartėmonedhave e monedhave qė shtypen pėr qėllime numizmatike. 

Banka e Shqipėrisė, nė pėrputhje me hartimin, miratimin dhe zbatimin nė mėnyrė tė pavarur tė politikės monetare tė Republikės sė Shqipėrisė, si dhe tė programit monetar tė miratuar, harton strategjinė pėr emetimin e kartėmonedhave e monedhave kombėtare me kurs ligjor, pėr tė plotėsuar nė vazhdimėsi kėrkesat e ekonomisė shqiptare pėr para.

Ajo harton politikėn e tėrheqjes nga qarkullimi tė kartėmonedhave dhe tė monedhave qė ka emetuar, kundrejt shkėmbimit me kartėmonedha e monedha tė emetimeve tė reja. Gjithashtu, ajo sekuestron e konfiskon kartėmonedhat dhe monedhat e falsifikuara.

Pėr mė shumė 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.