.logoal_copy_1.
   
 

 Guida edukative 

.si funksionon nje banke.

   

Si funksionon njė bankė?

Ēfarė ėshtė njė bankė? Ku i gjen banka paratė? Ēfarė bėn ajo me kėto para, tė cilat nuk i pėrkasin asaj? Tė gjitha kėtyre pyetjeve, por edhe mė shumė,  do t’u pėrgjigjet guida “ Si funksionon njė bankė?”.

.si qarkullon paraja_copy_1.     

Si qarkullon paraja?

Banka e Shqipėrisė kujdeset qė paraja nė qarkullim tė jetė nė gjendje sa mė tė mirė. Pėr kėtė arsye, me tė mbėrritur nė bankėn tonė qendrore, kartėmonedhat lekė i nėnshtrohen njė procesi tė gjatė pėrpara se ato tė hidhen nė qarkullim. Pėr tė mėsuar mė shumė rreth kėtij procesi ndiqni guidėn “Si qarkullon paraja?”.

.si te hapesh nje llogari bankare.

  

Si tė hapėsh njė llogari bankare?

Hapja e njė llogarie bankare ėshtė njė veprim qė duhet kryer nga tė gjithė, qė nė momentin kur fillojmė tė pėrfitojmė tė ardhurat tona.  Hapi i parė qė duhet tė ndėrmerrni ėshtė tė zgjidhni produktin qė i pėrshtatet mė sė miri nevojave dhe objektivave tuaja financiarė. Pėr tė mėsuar mė shumė rreth hapave tė tjerė, ndiqni guidėn “Si tė hapėsh njė llogari bankare?”.

.si te hartojme nje buxhet personal.

  

Si tė hartojmė njė buxhet personal dhe ta ndjekim atė?

Hartimi i njė buxheti personal luan njė rol mjaft tė rėndėsishėm nė marrjen e vendimeve dhe nė ecurinė e veprimeve tė jetės tonė tė pėrditshme.  Ai ofron njė sėrė pėrparėsish, tė cilat prekin dhe ndikojnė drejtpėrsėdrejti cilėsinė dhe stilin e jetesės tuaj.  Pėr tė mėsuar mė shumė se si hartohet dhe ndiqet njė buxhet personal, ju ftojmė  tė ndiqni guidėn nė vijim.

.si te marresh kredi per shtepi_copy_1.

  

Si tė marrėsh kredi pėr shtėpi?

Blerja e njė shtėpie ėshtė njė nga investimet mė tė mėdha qė bėjmė nė jetė. Mėnyra mė e zakonshme pėr tė blerė njė pronė tė paluajtshme ėshtė kredia hipotekare ose siē quhet ndryshe kredia pėr shtėpi. Por, pėr tė marrė njė kredi pėr shtėpi, pėrveēse duhet tė pėrmbushni disa kritere, duhet tė ndiqni me pėrpikmėri disa hapa, tė cilat ju ftojmė t’i mėsoni nė kėtė guidė.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.