.logoal_copy_1.
   
 

Fjalime, intervista, artikuj

 

Guvernatori dhe pėrfaqėsuesit e tjerė tė Bankės sė Shqipėrisė komunikojnė me publikun, nėpėrmjet fjalimeve, prezantimeve dhe diskutimeve tė mbajtura nė aktivitete tė ndryshme tė organizuara nga Banka e Shqipėrisė apo institucione tė tjera vendase dhe tė huaja. Pjesė e kėtij komunikimi janė edhe intervistat apo artikujt e ndryshėm, qė trajtojnė ēėshtje aktuale apo probleme tė ndryshme ekonomike dhe financiare.

 

Fjalime

Mė poshtė do tė gjeni tė gjitha fjalimet e pėrfaqėsuesve tė ndryshėm tė Bankės sė Shqipėrisė tė renditura kronologjikisht e tė ndara sipas viteve..

2016    2015     2014     2013     2012     2011     2010     2009     2008     2007     2006     2005     2004     2003    2002    2001     2000     1999

 

Intervista e komente


Zoti Guvernator ju tashmė po hyni nė vitin e tretė tė drejtimit tė Bankės sė Shqipėrisė. A mund tė na thoni sot nėse i keni arritur tė gjithė objektivat qė kishit pėr vitin qė mbyllėm? Si ka qenė ecuria e ekonomisė shqiptare? Viti 2016 ishte padyshim njė vit pozitiv pėr ekonomi...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 13.03.2017
RTSH: Z. Guvernator jemi nė mbyllje tė vitit 2016, si do ta vlerėsonit ecurinė e ekonomisė shqiptare pėrgjatė kėtij viti? Guvernatori Sejko: Viti 2016 ishte viti i vazhdimit tė trendit pozitiv tė rritjes ekonomike. Po t’i referohemi 6-mujorit tė parė tė vitit 2016, ne patėm...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 24.12.2016
TCh: Zoti Guvernator, ju i keni propozuar Kuvendit njė projektligj pėr rimėkėmbjen dhe ndėrhyrjen e jashtėzakonshme nė banka. Ēfarė parashikon ky projektligj dhe pse lindi nevoja e tij? Guvernatori Sejko: Periudha e krizės sė vitit 2008 tregoi se shtete tė ndryshme u pėrballėn ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 07.12.2016
Pyetje: Z. Guvernator, pak ditė mė parė, nė pėrfundim tė mbledhjes sė Kėshillit Mbikėqyrės, ju keni dalė nė konferencė pėr shtyp. Si ka qenė ekonomia shqiptare gjatė pjesės sė parė tė kėtij viti dhe cilat janė problematikat qė ju evidentoni? Guvernatori: Siē e theksuam edhe nė k...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 14.07.2016
Gazetari: Ėshtė hera e parė qė z. Sejko ėshtė nė studion e emisionit “Kapital”. Nė fakt, zoti Guvernator shfaqet rrallė nė studio televizive, por jo rrallė nė publik, madje shpesh pėr tė paraqitur analiza tė politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė, duke shpallur nė...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 27.05.2016
Banka e Shqipėrisė sapo ka vendosur ta ulė sėrish normėn bazė. Konkretisht, ēfarė prisni tė arrini nga kjo lėvizje e fundit, dhe si prisni qė tė reagojnė bankat dhe aktorėt e tjerė qė preken nga kjo lėvizje? Guvernatori: Arsyet e lehtėsimit tė mėtejshėm tė politikės monetare ne ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 23.05.2016
Z. Sejko, tema qendrore e takimeve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore ka qenė nxitja e rritjes ekonomike. Duke u ndalur tek Shqipėria, ka pasur pėrparim por jo sipas pritshmėrive. Pėr vitin 2015, parashikimi ishte 3% dhe shifra u ul nė 2.6%. Pėr vitin 2016 ishte ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 20.04.2016
Pyetje: Tė dhėnat e fundit mbi inflacionin duket se po ju sfidojnė nė pėrpjekjet pėr tė rritur konsumin dhe pėr tė pasur inflacionin nė objektivin tuaj. Ēfarė po mendoni konkretisht ju si Banka e Shqipėrisė nė radhė tė parė, si dhe ēfarė sugjerimesh keni pėr qeverinė, e cila mbas...
Publikuar nga Kabineti i Guvernatorit nė 16.03.2016
Sokol Balla: Jeni nė pėrvjetorin e parė nė krye tė Bankės sė Shqipėrisė, ēfarė ka ndryshuar nė njė vit?...
Publikuar nga Kabineti i Guvernatorit nė 01.03.2016
TCH: Sapo kemi lėnė pas njė vit tė vėshtirė pėr ekonominė. Cilat janė pritshmėritė? A do tė jetė 2016-ta njė vit mė i mirė pėr ekonominė, biznesin dhe individin?...
Publikuar nga Kabineti i Guvernatorit nė 14.01.2016

 

 

Lista e plotė e intervistave dhe komenteve

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.