.logoal_copy_1.
   
 

Funksionet dhe detyrat

Nė bazė tė ligjit, Kėshilli Mbikėqyrės ka kompetencat e mėposhtme:

 1. Tė miratojė politikėn monetare tė Republikės sė Shqipėrisė, duke pėrcaktuar kufijtė e operacioneve tė Bankės sė Shqipėrisė nė treg tė hapur, pėrqindjen e interesave pėr depozitat nė Bankėn e Shqipėrisė dhe pėr skontimet dhe huatė ose kreditė e Bankės sė Shqipėrisė, si dhe tė rezervave dhe nivelit tė rezervave tė detyrueshme qė bankat e nivelit tė dytė duhet tė mbajnė nė Bankėn e Shqipėrisė;
 2. tė vendosė mbi regjimin dhe politikėn e kėmbimeve valutore tė Republikės sė Shqipėrisė, si dhe tė miratojė procedurat qė pėrdoren pėr pėrcaktimin e vlerės sė lekut nė raport me valutat e huaja;
 3. tė miratojė tė gjitha vendimet, rregulloret dhe udhėzimet me zbatim tė pėrgjithshėm, qė nxirren nga Banka e Shqipėrisė;
 4. tė miratojė tė gjitha raportet dhe rekomandimet qė Banka e Shqipėrisė i paraqet Kuvendit Popullor ose Kėshillit tė Ministrave;
 5. tė pėrcaktojė vlerėn nominale, prerjet dhe konfigurimin e kartėmonedhave dhe monedhave, si dhe kushtet e tėrheqjes nga qarkullimi;
 6. tė miratojė kreditė ose huatė e Bankės sė Shqipėrisė pėr Qeverinė e Republikės sė Shqipėrisė;
 7. tė miratojė dhe revokojė dhėnien e miratimeve paraprake dhe tė licencave pėr ushtrimin e veprimtarisė bankare.
 8. tė miratojė skontimin e instrumenteve me maturitet mbi tre muaj nga data e blerjes nga Banka e Shqipėrisė, nė zbatim tė nenit 32; me pėlqimin e tė paktėn tre tė pestave tė anėtarėve tė pranishėm tė miratojė ēdo kredi, hua apo detyrim tjetėr tė kushtėzuar tė Bankės sė Shqipėrisė pėr njė bankė nė zbatim tė nenit 16;
 9. tė miratojė statutin dhe rregulloret e brendshme tė Bankės sė Shqipėrisė;
 10. tė vendosė mbi politikat e administrimit nė pėrgjithėsi, si dhe tė pėrcaktojė mėnyrat ose procedurat e pėrdorimit tė mjeteve financiare pėr realizimin e veprimtarisė operative tė Bankės sė Shqipėrisė;
 11. tė pėrcaktojė strukturėn organizative tė Bankės sė Shqipėrisė;
 12. tė miratojė emėrimet e drejtuesve tė departamenteve nė Bankėn e Shqipėrisė, tė pėrcaktojė nė pėrgjithėsi kushtet e marrėdhėnieve tė punėsimit nė Bankėn e Shqipėrisė tė agjentėve dhe korrespondentėve tė Bankės sė Shqipėrisė;
 13. tė vendosė pėr hapjen dhe mbylljen e filialeve, degėve ose agjencive tė Bankės sė Shqipėrisė;
 14. tė vendosė mbi buxhetin e Bankės sė Shqipėrisė;
 15. tė propozojė rritje tė kapitalit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe tė vendosė mbi fondin e veēantė rezervė tė Bankės sė Shqipėrisė, tė vendosė mbi tė ardhurat neto tė Bankės sė Shqipėrisė, si dhe mbi masėn e tė ardhurave neto qė do tė transferohet nė rezervė;
 16. tė miratojė raportet vjetore dhe raportet financiare tė Bankės sė Shqipėrisė;
 17. tė pėrcaktojė letrat me vlerė tė borxhit qė do tė trajtohen si instrumente tė pėrshtatshme pėr investime nga Banka e Shqipėrisė;
 18. tė vendosė mbi politikat dhe mėnyrėn e administrimit tė rezervės valutore.

Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.