.logoal_copy_1.
   
 

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė

Nė mbėshtetje tė nenit 53 tė ligjit nr.8269, datė 23.12.1997, "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", Guvernatori vepron si Drejtor i Pėrgjithshėm Ekzekutiv i Bankės sė Shqipėrisė, i ngarkuar pėr mbarėvajtjen e veprimtarisė sė pėrditshme tė saj dhe si Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė.

Ai pėrgjigjet pėrpara Kėshillit Mbikėqyrės pėr zbatimin e vendimeve tė miratuara, duke pėrfshirė zbatimin e politikės monetare, tė kreditit dhe tė kėmbimeve valutore, si dhe pėr drejtimin, kontrollin dhe mbikėqyrjen mbi administrimin dhe operacionet e Bankės sė Shqipėrisė. Nė veēanti, i njihen kompetencat pėr tė kryer veprimet e kėrkuara ose tė gjykuara si tė pranueshme prej tij pėr administrimin ose pėr operacionet e Bankės sė Shqipėrisė.

Guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim tė Presidentit tė Republikės pėr 7 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje.

 

Z. Gent Sejko u emėrua Guvernator i Bankės sė Shqipėrisė nė datė 5 shkurt 2015 nga Kuvendi i Shqipėrisė, bazuar nė dekretin e Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė.

Guvernatorė tė mėparshėm tė Bankės sė Shqipėrisė:

Ardian Fullani (Tetor 2004 - Shtator 2014)

Prof. Dr. Shkėlqim Cani (Gusht 1997 - Tetor 2004)

Qamil Tusha (Prill 1997 - Gusht 1997)

Kristaq Luniku (Dhjetor 1994 - Prill 1997)

Dylber Vrioni (Shtator 1993 - Dhjetor 1994)

Ilir Hoti (Maj 1992 - Shtator 1993)

Pėr mė shumė ...

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.