.logoal_copy_1.
   
 

INFORMACION I PĖRGJITHSHĖM MBI BASHKIMIN EVROPIAN DHE PROCESIN E INTEGRIMIT EVROPIAN 

 

1. Ēfarė ėshtė Bashkimi Evropian?Bashkimi Evropian (BE) ėshtė njė bashkim i 27-tė vendeve anėtare, i krijuar me qėllim pėrforcimin e bashkėpunimit politik, ekonomik dhe social. Themeluar nga Traktati i Bashkimit Evropian (Traktati i Mastrihtit), nė vitin 1993, BE-ja ishte mė shumė se thjesht njė integrim ekonomik. Koncepti qe Traktati i Mastrihtit, dhe me pas ai i Amsterdamit dhe i Nicės i dha Komunitetit mund tė pėrshkruhet duke pėrdorur strukturėn 3-shtyllore tė mėposhtme. 
     
Pra, Bashkimi Evropian qė njohim sot ėshtė ndėrthurje e disa Komuniteteve tė ngritura mė parė qė janė: Komuniteti Evropian i Karbonit dhe Ēelikut, i themeluar nė vitin 1951; Komuniteti Evropian Ekonomik (emėrtuar Komuniteti Evropian nė vitin 1993) i themeluar nė vitin 1957 dhe; Komuniteti Evropian i Energjisė Atomike (Euratom), i themeluar nė 1957. Shpesh, ato referoheshin mė thjesht si “Komuniteti” ose “Komunitetet”, por tashme pas miratimit te Traktatit te Lisbonės emėrtimi i pėrdorur ėshtė Bashkimi Evropian.


 

Nr.

Viti i hyrjes

Shteti Anėtar

1

1957

Shtetet anėtare themeluese (qė janė pjesė e Komunitetit Evropian tė Karbonit dhe Ēelikut):  Belgjika, Franca, Gjermania, Italia, Luksemburgu dhe Holanda

2

1973

Danimarka, Irlanda dhe Mbretėria e Bashkuar 

3

1981

Greqia

4

1986

Portugalia dhe Spanja

5

1995

Austria, Finlanda, Suedia

6

2004

Qipro, Republika Ēeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia dhe Sllovenia

7

2007

Rumania dhe Bullgaria

 

1.1 Zhvillimi i BE-sė nėpėrmjet Traktateve


Projekti i BE-sė ėshtė zhvilluar nėpėrmjet shumė iniciativave dhe instrumenteve ligjore.  Mė poshtė ėshtė paraqitur njė pėrmbledhje e akteve ligjore kryesore mbi tė cilat bazohet Bashkimi Evropian. Traktatet janė themelet e BE-sė. Ato gjithashtu pėrcaktojnė rregullat dhe procedurat qė institucionet e BE-sė duhet tė ndjekin. Traktatet krijojnė njė rend tė ri kushtetues, mbi tė cilin institucionet bazohen pėr funksionimin e tyre.


Viti

Traktati

Komente

1952

Traktati themelues i Komunitetit Evropian tė Karbonit dhe Ēelikut

Themelohet Komuniteti Evropian i Karbonit dhe Ēelikut (ECSC)

1957

Traktati i  Romės (njihet  edhe si Traktati i BE-sė)

Themelohet KEE-ja dhe Euratom
Nėnshkruhet Traktati themelues i Komunitetit Evropian tė Energjisė Atomike,
njėkohėsisht mė atė themelues tė Komunitetit Ekonomik Evropian dhe qė tė dy bashkė njihen si Traktatet e Romės

1965

Traktati i Bashkimit

krijohet njė Komision dhe njė Kėshill i Vetėm pėr tė tre Komunitetet Evropiane

1987

Akti Unik Evropian (AUE)

Bėhen pėrshtatje mė Traktatin e KE-sė me qėllim arritjen e Tregut tė Brendshėm

1993

Traktati mbi Bashkimin Evropian (njihet edhe si Traktati i Mastrihtit)

Krijohet Bashkimi Evropian
Traktati i Mastrihtit ndryshoi emrin nga Komuniteti Ekonomik Evropian nė Komunitet Evropiane. 
Miratohen forma tė reja bashkėpunimi midis qeverive tė Shteteve Anėtare mbi politikėn e jashtme dhe tė sigurisė dhe nė fushėn e “ēėshtjeve tė brendshme dhe drejtėsisė”.
Me shtimin e kėtij bashkėpunimi ndėr-qeveritar, Traktati i Mastrihtit krijon njė strukturė tė re me tre shtylla, si nė aspektin politik edhe ekonomik. Ky ėshtė Bashkimi Evropian (BE).

1999

Traktati i Amsterdamit

Ndryshohen dhe rinumėrtohen traktatet e BE-sė dhe tė KE-sė

2003

Traktati i Nicės

Pas zgjerimit nė 25 Shtete Anėtare, reformohen institucionet me qėllim qė Bashkimi tė mund tė funksionojė nė mėnyrė eficiente.
Traktati i Nicės, Traktati i Bashkimit Evropian dhe Traktati i Romės  bashkohen nė njė instrument tė vetėm tė konsoliduar.

2009

Traktati i Lisbonės

Ky traktat e bėn BE-nė:
Mė eficiente: procese mė tė thjeshta, president i pėrhershėm i Kėshillit
Mė demokratike: rol mė tė pėrforcuar pėr Parlamentin Evropian dhe parlamentet kombėtare, “Iniciativa e Qytetarėve”,
Kapitulli i tė Drejtave Themelore
Mė transparente: qartėson rolet pėrkatėse, akses publik mė tė gjerė nė dokumentacion dhe nė takime
Mė tė bashkuar nė arenėn botėrore: Pėrfaqėsuesi i Lartė pėr Politikėn e Jashtme
Mė tė sigurt: Mundėsi tė reja pėr tė luftuar terrorizmin, ndryshimet klimaterike, dhe sigurimin e energjisė

 

 

1.2 Institucionet Evropiane


Institucionet e BE-sė nuk janė tė organizuara sipas ndarjes tradicionale qeverisėse: legjislative, ekzekutive, gjyqėsore dhe administrative. Nė vend tė kėsaj, funksionet e ndryshme janė bashkėrenduar.  Institucionet e BE-sė, si Komisioni Evropian, Kėshilli i BE-sė dhe Parlamenti Evropian, bashkėrisht hartojnė dhe miratojnė politika dhe ligje qė zbatohen nė tė gjithė BE-nė. Kėshtu, vetėm Komisioni ka tė drejtėn tė propozojė ligje tė reja, ndėrsa Parlamenti dhe Kėshilli i miraton ato. Kompetencat dhe pėrgjegjėsitė e kėtyre institucioneve pėrcaktohen nė traktatet pėrkatėse.


1.2.1 Komisioni Evropian


Organi kryesor i Komisionit ėshtė Kolegji i Komisionerėve, i pėrbėrė nga 27 anėtarė. Ēdo Shtet Anėtar zgjedh njė Komisioner pėr njė periudhė 5 vjeēare. Komisioni ėshtė organ i pavarur ndaj qeverive tė vendeve anėtare dhe pėrfaqėson dhe mbron interesat e Bashkimit si i tėrė. Komisioni ėshtė mbrojtėsi i Traktateve dhe mund tė ndėrmarrė veprime kundrejt Shteteve Anėtare me qėllim pėrmbushjen e interesave tė Komunitetit.
Detyrat kryesore tė Komisionit janė: 

 • E drejta e nismės pėr hartimin e legjislacionit: ēdo vendim ligjor i marrė nga Kėshilli duhet tė bazohet nė njė propozim tė Komisionit. Gjithashtu, Komisioni pėrgatit ēdo vit planin legjislativ; 
 • Mbrojtės i Traktateve: Komisioni ėshtė pėrgjegjės pėr monitorimin e procesit tė zbatimit tė dispozitave tė Traktateve dhe legjislacionit dhe pėr kėtė mund tė apelojė nė Gjykatėn Evropiane tė Drejtėsisė kur identifikohen shkelje tė ndryshme; 
 • Autoritet ekzekutiv pėr zbatimin e politikave Komunitare: Kjo pėrfshin administrimin e financave si dhe zbatimin e politikave tė BE-sė.


1.2.2 Parlamenti Evropian


Parlamenti Evropian ėshtė institucion shumėkombėsh i pėrbėrė nga 785 deputetė. Zgjedhjet mbahen ēdo pesė vjet dhe ēdo shtetas i BE-sė i regjistruar si votues, ka tė drejtėn e votės.  Parlamenti shpreh vullnetin demokratik tė qytetarėve tė BE-sė (mė shumė se 496 milionė persona) dhe pėrfaqėson interesat e tyre pėrkundrejt institucioneve tė tjera tė BE-sė. Deputetėt e Parlamentit Evropian ndahen nė 7 grupe politike evropiane. Kjo ndarje nuk bazohet mbi kombėsinė.
Detyrat kryesore tė Parlamentit janė:

 • shqyrton dhe miraton legjislacionin evropian (sipas procedurės sė bashkė-vendimit, Parlamenti e bashkėndan kėtė pushtet nė mėnyrė tė barabartė me Kėshillin e BE-sė);
 • miraton buxhetin e BE-sė;
 • ushtron kontroll demokratik mbi institucionet e tjera tė BE-sė duke ngritur komisione hetimore;
 • miraton marrėveshje ndėrkombėtare tė rėndėsishme si anėtarėsimi i ndonjė vendi nė BE dhe marrėveshjet e tregtisė dhe asociimit midis BE-sė dhe vendeve tė tjera.

1.2.3 Kėshilli i BE-sė

 

Bashkė me Parlamentin Evropian, Kėshilli ėshtė organi pėrgjegjės pėr miratimin e ligjeve tė propozuara nga Komisioni. Ai pėrbėhet nga njė anėtar pėr ēdo Shtet Anėtar. Presidenca e Kėshillit ndėrrohet ēdo gjashtė muaj, nė mėnyrė qė njė Shtet Anėtar i vetėm tė mos ketė shumė ndikim nė procesin e pėrzgjedhjes sė politikave Komunitare. Takimet e Kėshillit rregullohen nė bazė tė ēėshtjeve pėr t’u diskutuar, gjatė tė cilave mblidhen ministrat pėrkatės tė Shteteve Anėtare. Gjithashtu, nė kėto takime merr pjesė edhe anėtari i Komisionit Evropian qė ėshtė pėrgjegjės pėr ēėshtjet qė do tė diskutohen nė Kėshill. Gjithashtu, Kėshilli ka nė dispozicion njė sėrė nėn-komitetesh dhe grupe pune. Sipas ēėshtjes pėr tė cilėn diskutohet Kėshilli vendos me unanimitet, shumicė tė kualifikuar, ose shumicė tė thjeshtė. Shumica e kualifikuar arrihet me 255 vota nga 345 nė total, duke pėrfaqėsuar shumicėn e Shteteve Anėtare. Mė tej, njė Shtet Anėtar mund tė kėrkojė njė verifikim nėse shumica e kualifikuar pėrfaqėson tė paktėn 62% tė popullsisė totale tė Bashkimit.

 1. Kėshilli i Ēėshtjeve Ekonomike dhe Financiare
  Kėshilli i Ēėshtjeve Ekonomike dhe Financiare (ECOFIN) pėrbėhet nga ministrat e ekonomisė dhe financave tė Shteteve Anėtare (nė rast se diskutohen ēėshtje tė lidhura me buxhetin, atėherė thirren edhe ministrat pėrgjegjės pėr buxhetin). ECOFIN-i trajton shumė ēėshtje duke pėrfshirė: koordinimin e politikave ekonomike, mbikėqyrjen ekonomike, monitorimin e politikave tė buxhetit tė ndjekura nga Shtetet Anėtare dhe financat publike, monedhėn euro (aspekte ligjore, praktike dhe ndėrkombėtare), tregjet financiare dhe lėvizjet e kapitalit si dhe marrėdhėniet ekonomike me vendet e treta. Nė tė vendoset kryesisht me shumicė tė kualifikuar me pėrjashtim tė ēėshtjeve fiskale tė cilat vendosen me unanimitet.
 2. Komiteti Ekonomik dhe Financiar
  Komiteti Ekonomik dhe Financiar (EFC) ėshtė njė nėn-komitet i Kėshillit dhe pėrshin pėrfaqėsues tė 27-tė Shteteve Anėtare tė BE-sė, pėrgjegjės pėr administrimin e borxhit publik – zakonisht nga zyra e borxhit, ministria e financės ose banka qendrore kur kėto ēėshtje varen nga kėto struktura kombėtare. Nė kėtė nėn-komitet, pėrfaqėsohen edhe Komisioni Evropian dhe Banka Qendrore Evropiane. Nėn-komiteti u krijua nė dhjetor tė vitit 1997, me qėllim studimin e modaliteteve pėr konvertimin e borxhit nė fazėn 3 tė Bashkimit Ekonomik dhe Monetar dhe ēėshtjeve tė tjera tė lidhura me titujt e qeverisė dhe ato tė tregjeve nė kontekstin e adoptimit tė euros. Mė tej, mandati i nėn-komitetit ka qenė pėr tė promovuar integrimin dhe funksionimin mė tė mirė tė tregjeve tė BE-sė pėrsa u pėrket titujve tė qeverisė.
 3. Komiteti i Shėrbimeve Financiare
  Komiteti i Shėrbimeve Financiare (FSC)  u themelua mė 18 shkurt 2003 nga Kėshilli ECOFIN me mandat pėr kryerjen e detyrave tė mėposhtme: 
 • parashtron analiza ndėr-strategjike nė mėnyrė te pavarur nga procesi legjislativ;
 • ndihmon pėr pėrcaktimin e strategjisė afatgjatė dhe afatmesme pėr ēėshtjet e shėrbimeve financiare;
 • shqyrton ēėshtje sensitive afatshkurtra;
 • vlerėson progresin dhe zbatimin;
 • siguron kėshillim politik dhe monitorim si pėr ēėshtjet e brendshme (pėr shembull, tregu i pėrbashkėt, pėrfshirė zbatimin e Planveprimit pėr Shėrbimet Financiare) ashtu edhe pėr ato tė jashtme (pėr shembull, Organizata Botėrore e Tregtisė - OBT).
   

4. Komiteti i Pėrfaqėsuesve tė Pėrhershėm
Komiteti i Pėrfaqėsuesve tė Pėrhershėm (COREPER) pėrgatit ēėshtjet pėr diskutim nė Kėshill dhe ėshtė i pėrbėrė nga dy nivele. COREPER II ėshtė njė organ i rėndėsishėm dhe pėrbėhet nga ambasadorėt e Shteteve Anėtare nė Bruksel, tė cilėt punojnė mbi ēėshtjet ekonomike dhe financiare, dhe marrėdhėniet e jashtme. COREPER I pėrbėhet nga zėvendės ambasadorė dhe ėshtė pėrgjegjės pėr ēėshtje si mjedisi, ēėshtjet sociale, dhe tė tregut tė brendshėm. Tė dy komitetet takohen tė paktėn ēdo javė dhe zakonisht udhėzojnė grupet e punės tė realizojnė punėn pėrgatitore. Kur grupet e punės nuk arrijnė marrėveshje mbi njė propozim, atėherė ēėshtja i kalohet komitetit COREPER pėrkatės.

 

1.2.4 Banka Qendrore Evropiane


Banka Qendrore Evropiane (BQE) ėshtė banka qendrore pėr monedhėn e vetme evropiane, euro. Detyra kryesore e BQE-sė ėshtė tė ruajė fuqinė blerėse tė euros dhe, rrjedhimisht, stabilitetin e ēmimeve nė eurozonė. Eurozona pėrfshin 17 vendet e Bashkimit Evropian qė kanė adoptuar euron qė nga viti 1999.
Hartė interaktive e eurozonės 1999-2011

http://www.ecb.int/euro/intro/html/map.en.html1.2.5 Komiteti Evropian i Bankave


Komiteti Evropian i Bankave u krijua nė vitin 2005 nėpėrmjet Vendimit tė Komisionit tė datės 5 nėntor 2003 si njė Komitet i nivelit tė dytė pėr tė kėshilluar Komisionin mbi ēėshtjet e politikave qė kanė tė bėjnė me aktivitetet bankare (zėvendėson Komitetin e Kėshillimit mbi Bankat). Pėrsa i pėrket fushės sė bankave dhe mbikėqyrjes, BQE-ja pėrfaqėsohet nė Komitetin e Mbikėqyrėsve Evropianė tė Bankave, i cili ėshtė njė Komitet i nivelit tė tretė.


1.2.6 Komiteti Ekonomik dhe Financiar


Komiteti Ekonomik dhe Financiar (EFC) pėrbėhet nga pėrfaqėsues te 27 Shteteve Anėtare, tė cilėt janė pėrgjegjės pėr administrimin e borxhit publik, ose pėrfaqėsues nga, ministria e financės ose banka qendrore. Komisioni Evropian dhe Banka Qendrore Evropiane pėrfaqėsohen nė kėtė Komitet.  


1.2.7 Komiteti Evropian i Konglomerateve Financiare


Komiteti Evropian i Konglomerateve Financiare (EFCC) ėshtė njė Komitet i nivelit tė dytė, i cili kėshillon Komisionin Evropian mbi ēėshtjet e politikave nė lidhje me konglomeratet financiare. Komisioni Evropian miratoi Komunikimin mbi Planveprimin pėr Shėrbimet Financiare mė 11 maj 1999 dhe u miratua nga Kėshilli Evropian i Lisbonės nė mars tė vitit 2000. Nė tė rekomandohen 42 masa pėr krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt pėr shėrbimet financiare nė Evropė. Nė veēanti, ato shėrbejnė si rregulla-kuadėr pėr njė treg tė pėrbashkėt me pakicė, njė treg tė hapur e tė sigurt pėr shėrbimet financiare me pakicė, dhe pėr mbikėqyrjen dhe rregullat e kujdesshme.


1.2.8 Komiteti i Shėrbimeve Financiare


Komiteti i Shėrbimeve Financiare (FSC) u krijua mė 18 shkurt 2003 nga Kėshilli ECOFIN me mandatin pėr tė parashtruar analiza ndėr-strategjike nė mėnyrė tė pavarur nga procesi legjislativ; pėr tė ndihmuar nė pėrcaktimin e strategjisė afatgjatė dhe afatmesme pėr ēėshtjet e shėrbimeve financiare; pėr tė konsideruar ēėshtjet sensitive afatshkurtra; pėr tė dhėnė kėshillim politik dhe mbikėqyrje si nė ēėshtjet e brendshme (p.sh. tregu i pėrbashkėt, duke pėrfshirė zbatimin e Planveprimit tė Shėrbimeve Financiare) dhe ēėshtjet e jashtme (p.sh. OBT-ja).


1.2.9 Gjykata Evropiane e Drejtėsisė


Gjykata Evropiane e Drejtėsisė (ECJ) ka njė rol tė ngjashėm me atė tė gjykatave ekzistuese nė Shtetet Anėtare. Ajo ėshtė pėrgjegjėse pėr zgjidhjen e konflikteve ligjore: midis Shteteve Anėtare;  midis BE-sė dhe Shteteve Anėtare; midis institucioneve tė BE-sė dhe autoriteteve pėrkatėse, si dhe konflikteve midis qytetarėve dhe Bashkimit Evropian. Veē kėsaj, gjyqtarėt nė Shtetet Anėtare mund t’i drejtohen Gjykatės Evropiane mbi ēėshtje nė lidhje me interpretimin e legjislacionit Komunitar. Gjykata e Shkallės sė Parė u themelua nė vitin 1988 pas njė ndryshimi nė Aktin Unik Evropian me qėllim qė tė shqyrtonte njė pjesė tė ēėshtjeve drejtuar Gjykatės Evropiane tė Drejtėsisė, pėr tė lehtėsuar punėn e kėsaj tė fundit. 

 

2. Ēfarė ėshtė Acquis Communautaire?


Acquis Communautaire (acquis) pėrfshin tė gjithė legjislacionin e BE-sė tė miratuar nga institucionet e saj. Ai ndahet nė tre tipe: legjislacion parėsor; legjislacion dytėsor; dhe jurisprudenca. Sė bashku, ato formojnė legjislacionin e BE-sė, i cili duhet tė adoptohet nga vendet kandidate (duke ndryshuar legjislacionin e tyre pėrkatės) para se tė bėhen anėtare tė BE-sė.
Acquis ėshtė njė strukturė nė evoluim dhe pėrbėhet kryesisht nga:

 • parimet dhe objektivat politikė tė Traktateve mbi tė cilat bazohet BE-ja;
 • legjislacioni dhe vendimet e miratuara nė pėrputhje me Traktatet, dhe juridiksioni i
  ECJ-sė;
 • akte tė tjera ligjore, ligjėrisht tė detyrueshme ose jo, tė miratuara nė kuadėr tė Bashkimit Evropian, tė tilla si marrėveshjet ndėr-institucionale, rezolutat, deklaratat, rekomandimet, udhėzimet;
 • aksione tė pėrbashkėta, pozicione tė pėrbashkėta, deklarata, konkluzione dhe akte tė tjera nė kuadėr tė politikės sė jashtme dhe tė sigurisė;
 • aksione tė pėrbashkėta, pozicione tė pėrbashkėta, konventa tė nėnshkruara, rezoluta, deklarata dhe akte tė tjera tė nėnshkruara nė kuadėr tė politikės mbi ēėshtjet e brendshme dhe drejtėsisė;
 • marrėveshje ndėrkombėtare tė nėnshkruara nga Komunitetet, midis Komuniteteve dhe Shteteve Anėtare, Bashkimit Evropian, dhe ato tė nėnshkruara nga Shtetet Anėtare midis tyre nė lidhje me aktivitetet e Bashkimit Evropian. 

 

2.1 Legjislacioni Parėsor


“Legjislacioni Parėsor” konsiston nė Traktatet e ndryshme, tė cilat janė negociuar dhe ratifikuar nga Shtetet Anėtare. Traktatet pėrcaktojnė kuadrin kushtetues tė BE-sė dhe funksionet pėrkatėse tė institucioneve/organeve tė pėrfshira nė procesin e vendimmarrjes si dhe procedurat pėr hartimin dhe implementimin e legjislacionit tė BE-sė. 
2.2 Legjislacioni Dytėsor
Legjislacioni dytėsor pėrbėhet nga:

 • Rregulloret: Rregulloret janė drejtpėrsėdrejti tė zbatueshme dhe detyruese nė tė gjithė BE-nė.  Ato nuk duhet tė transpozohen nė legjislacionin kombėtar, ashtu si ligjet kombėtare;
 • Direktivat: Direktiva ėshtė detyruese pėr Shtetet Anėtare pėrsa i pėrket objektivave pėr t’u arritur, por u jep Shteteve Anėtare lirinė pėr tė zgjedhur mėnyrėn se si do tė zbatohen masat legjislative nė legjislacionin kombėtar. Direktivat kanė forcė ligjore dhe efekt ligjor pas mbarimit tė periudhės sė transpozimit (koha qė u jepet Shteteve Anėtare tė zbatojnė masat ligjore). Rrjedhimisht, pas kėsaj kohe, legjislacioni kombėtar duhet tė interpretohet dhe tė zbatohet nė pėrputhje me Direktivėn. Kur njė Shtet Anėtar nuk e zbaton njė Direktivė brenda njė periudhe tė pėrcaktuar, Komisioni Evropian mund tė fillojė procedura gjyqėsore kundėr tij nė ECJ;
 • Vendimet: Vendimet janė tėrėsisht detyruese dhe drejtpėrsėdrejti tė zbatueshme pėr ato Shtete tė cilave u drejtohen. Pėr kėtė arsye, nuk kėrkohet transpozim kombėtar. Vendimi mund tė kėrkojė ndėrmarrjen e njė aksioni ose jo dhe tė njohė tė drejta tė caktuara ose tė vendosė detyrime;
 • Opinionet dhe Rekomandimet: Rekomandimi ėshtė njė sugjerim pėr njė veprim tė veēantė qė duhet tė ndėrmerret nga Shteti tė cilit i drejtohet.  Ndėrsa Opinioni pėrfshin vizionin e institucioneve tė BE-sė mbi njė ēėshtje tė veēantė. Kėto masa nuk janė detyruese dhe kanė vetėm njė natyrė bindėse;
 • Rezolutat dhe Deklaratat: Rezolutat nėnvizojnė vizionet/qėllimet e pėrbashkėta tė Parlamentit Evropian, Komisionit Evropian, dhe Kėshillit tė BE-sė. Rezolutat parashtrojnė drejtimin politik tė veprimit tė ardhshėm tė Kėshillit. Deklaratat janė tė dy llojeve, domethėnė ato qė lidhen me zhvillimin e BE-sė dhe ato qė pėrshkruajnė mė nė hollėsi vizionet e anėtarėve tė Kėshillit mbi interpretimin e vendimeve tė Kėshillit;
 • Ēėshtjet Juridike: Ēėshtjet juridike pėrfshijnė vendime gjyqėsore nga Gjykata Evropiane e Drejtėsisė dhe Gjykata e Parė Evropiane e Apelit.

 

 

3. Procesi i zgjerimit

Nga 6 nė 27 vende

http://ec.europa.eu/enlargement/policy/from-6-to-27-members/index_en.htm


Ēdo vend, i cili pėrmbush kushtet pėr zgjerim, mund tė dorėzojė aplikimin pėr anėtarėsim nė BE.  Nė Traktatin mbi Bashkimin Evropian pėrcaktohen kushtet (neni 6, neni 49) pėr t’u plotėsuar. Njė vend i cili dėshiron tė anėtarėsohet nė BE, duhet tė dorėzojė aplikimin pėr anėtarėsim nė Kėshill, i cili mė pas i kėrkon Komisionit tė vlerėsojė aftėsinė e aplikuesit pėr tė pėrmbushur kushtet e anėtarėsimit. Nėse Komisioni dorėzon njė opinion pozitiv, dhe Kėshilli unanimisht miraton njė mandat negociimi, atėherė hapen zyrtarisht negociatat midis vendit kandidat dhe Shteteve Anėtare.

Aplikimi pėr anėtarėsim ėshtė pikėnisja e njė procesi tė gjatė dhe rigoroz – megjithėse njėkohėsisht bazohet nė njė marrėdhėnie tė ngushtė ekzistuese me BE-nė. Pas aplikimit, fillojnė procedurat vlerėsuese tė BE-sė, tė cilat mund tė rezultojnė nė ftesėn pėr anėtarėsimin pėr vendin nė fjalė. Shpejtėsia e secilit vend drejt anėtarėsimit varet nga progresi i tij drejt pėrmbushjes sė objektivave tė pėrbashkėta. 
Vendi aplikues duhet tė pėrmbushė disa kritere para se tė fillojnė negociatat. Tė ashtuquajturat “Kriteret e Kopenhagenit”, tė pėrcaktuara nė dhjetor tė vitit 1993 nga Kėshilli Evropian i Kopenhagės, i kėrkojnė vendit kandidat:

 • tė ketė ngritur institucione tė qėndrueshme qė garantojnė demokracinė, shtetin ligjor, tė drejtat e njeriut si dhe respektimin dhe mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave;
 • tė ketė njė ekonomi tregu funksionale, tė aftė pėr t’u pėrballuar me trysnitė konkurruese dhe forcat e tregut brenda BE-sė (kriteri ekonomik);
 • tė ketė aftėsinė pėr tė pėrmbushur detyrimet qė rrjedhin nga anėtarėsimi, pėrfshirė objektivat e bashkimit politik, ekonomik dhe monetar.
  Veē kėsaj, BE-ja duhet tė jetė e aftė tė integrojė anėtarėt e rinj dhe duhet tė garantojė se institucionet e saj dhe proceset vendimmarrėse janė efektive dhe pėrgjegjėse; duhet tė jetė e aftė, qė ndėrkohė qė zgjerohet, tė vazhdojė tė zhvillohet dhe tė implementojnė politika tė pėrbashkėta nė tė gjitha fushat; dhe gjithashtu ka nevojė tė vazhdojė tė financojė politikat e saj nė njė mėnyrė tė qėndrueshme.

3.1. Strategjia e para-aderimit


Strategjia e para-aderimit hartohet me qėllim pėrgatitjen e vendit kandidat pėr anėtarėsim.  Ajo pėrfshin mekanizmat dhe instrumentet e mėposhtėm:

 • Marrėveshje Evropiane/Marrėveshje Asociimi/Marrėveshje Stabilizim-Asociimi
 • Partneriteti Evropian
 • Asistencė para-aderimi
 • Bashkėfinancim me Institucionet Ndėrkombėtare Financuese
 • Pjesėmarrje nė Programet e BE-sė, Agjencitė dhe Komitetet
 • Program Kombėtar pėr adoptimin e Acquis
 • Raportet e Ecurisė
 • Dialogu Politik

 


A. Procesi i Stabilizim-Asociimit

Procesi i Stabilizim-Asociimit ėshtė njė kuadėr rregullativ pėr negociatat e BE-sė me vendet e Ballkanit Perėndimor, duke pasur nė konsideratė aderimin e tyre tė mundshėm. Ai ka tre objektiva:

 • stabilizimin e vendeve dhe inkurajimin e njė tranzicioni “tė butė” drejt ekonomisė sė tregut;
 • promovimin e bashkėpunimit rajonal;
 • anėtarėsimin e mundshėm nė BE.


Ky proces ndihmon vendet e pėrfshira tė forcojnė kapacitetin e tyre pėr tė adoptuar dhe zbatuar legjislacionin e BE-sė dhe standardet evropiane dhe ndėrkombėtare. Ai bazohet nė njė partneritet mė tė afėrt, duke bėrė qė BE-ja tė ofrojė:

 • koncesione tregtare (masa autonome tregtare);
 • asistencė ekonomike dhe financiare;
 • asistencė pėr ri-ndėrtim, zhvillim dhe stabilizim;
 • marrėveshje stabilizimi dhe asociimi, qė pėrbėn njė marrėdhėnie kontraktuale me qėllime afatgjata me BE-nė, duke pėrfshirė tė drejta dhe detyrime reciproke.
  Secili vend afrohet mė shumė drejt BE-sė ndėrkohė qė pėrmbush angazhimet e tij prej procesit tė stabilizim asociimit.

3.2 Vendet pėr t’u anėtarėsuar nė BE


Tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor kanė perspektivėn pėr t’u anėtarėsuar nė BE. Kroacia pritet t’i bashkohet vendeve tė tjera tė Bashkimit Evropian mė 01 korrik 2013. Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė ėshtė “vende kandidat” nė pritje tė njė vendimi nga qeveritė e BE-sė dhe rekomandimit tė Komisionit pėr tė hapur bisedimet pėr anėtarėsim.
Me Malin e Zi janė hapur negociatat pėr anėtarėsim, sikurse nė Turqi dhe Islandė, ndėrsa Serbia ėshtė njohur si vend kandidat pas miratimit tė Kėshillit Evropian nė muajin mars 2012. Shqipėria, Bosnja Hercegovina dhe  Kosova (Rezoluta 1244/99 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara) janė vende potenciale kandidate.
Kroacia, vendeve  kandidate, kandidate potenciale
http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/picture.cfm?id=459&src=0&universe=1

 

4. Bashkimi Evropian dhe Shqipėria


Pas Kėshillit Evropian tė Selanikut nė qershor 2003, Shqipėria u bė vend kandidat potencial pėr anėtarėsim nė BE. Mė 18 shkurt 2008, Kėshilli miratoi njė partneritet tė ri evropian me Shqipėrinė. Marrėveshja e Stabilizim Asociimit (MSA) u nėnshkrua mė 12 qershor 2006 dhe hyri nė fuqi mė 1 prill 2009. Marrėveshja e lehtėsimit tė vizave BE-Shqipėri hyri nė fuqi nė janar 2008, ndėrsa marrėveshja e ri-pranimit hyri nė fuqi nė vitin 2006. Shqipėria e dorėzoi aplikimin pėr anėtarėsim nė BE mė 28 prill 2009. Pas hyrjes nė fuqi tė MSA-sė, u ngritėn disa struktura tė pėrbashkėta BE-Shqipėri (Kėshilli i Stabilizim Asociimit dhe Nėnkomitetet e tij) pėr monitorimin e procesit tė zbatimit dhe pėrmbushjes sė detyrimeve tė dala nga Marrėveshja e Stabilizim Asociimit.
Strukturat e pėrbashkėta BE-Shqipėri janė: 
 

 • Kėshilli i Stabilizim Asociimit, i cili monitoron zbatimin dhe pėrmbushjen e MSA-sė. Ai shqyrton ēdo ēėshtje nė lidhje me MSA-nė dhe ēdo ēėshtje tjetėr bilaterale ose ndėrkombėtare tė njė interesi tė pėrbashkėt. Kėshilli i Stabilizim Asociimit ėshtė i pėrbėrė nga anėtarė tė Kėshillit tė Bashkimit Evropian dhe anėtarė tė Komisionit tė Komuniteteve Evropiane nga njėra anė dhe anėtarė tė Qeverisė sė Shqipėrisė nga ana tjetėr.
 • Komiteti i Stabilizim Asociimit ėshtė i pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Bashkimit Evropian, pėrfaqėsues tė Komisionit tė Komuniteteve Evropiane dhe pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Shqipėrisė. Detyrat e kėtij Komiteti pėrcaktohen nga Kėshilli i Stabilizim Asociimit. Komiteti i Stabilizim Asociimit, nė pėrgjithėsi, garanton vazhdimėsinė e asociimit dhe zbatimin e MSA-sė. Komiteti shqyrton ēdo ēėshtje qė i drejtohet nga Kėshilli i Stabilizim Asociimit, si dhe ēėshtje qė kanė tė bėjnė me zbatimin e MSA-sė.
 • Komiteti i Stabilizim Asociimit ngre nėnkomitetet e nevojshme pėr zbatimin e duhur tė MSA-sė. Nėnkomitetet pėrbėhen nga anėtarė tė Komisionit Evropian dhe anėtarė tė Qeverisė  Shqiptare. Shtetet Anėtare informohen dhe ftohen tė marrin pjesė nė takimet e nėnkomiteteve. Nėnkomitetet diskutojnė ēėshtje nė lidhje me zbatimin e MSA-sė, bashkė me ecurinė e zbatimit tė Partneritetit Evropian dhe progresit tė bėrė nė lidhje me pėrafrimin e legjislacionit. Mė tej, nėnkomitetet shėrbejnė si forume pėr njė mirėkuptim tė Acquis.  Nė ēdo takim vlerėsohet zbatimi i Partneritetit Evropian dhe progresi i arritur pėr pėrafrimin e legjislacionit. Nėnkomitetet shqyrtojnė ēdo ēėshtje sipas sektorėve pėrkatės dhe sugjerojnė hapat e nevojshėm pėr t’u ndėrmarrė nė tė ardhmen. Mė tej, nėnkomitetet shėrbejnė si forume pėr tė zgjeruar njohuritė mbi Acquis dhe tė konsiderojnė progresin e Shqipėrisė.

Mė poshtė renditen shtatė nėnkomitetet:

 • Tregti, Industri, Doganat dhe Tatimet
 • Bujqėsia dhe Peshkimi
 • Tregu i Brendshėm dhe Konkurrenca
 • Ēėshtjet Ekonomike dhe Financiare dhe Statistikat
 • Drejtėsia, Liria dhe Siguria
 • Zhvillimi Teknologjik dhe Politika Sociale
 • Transportet, Mjedisi, Energjia dhe Zhvillimi Rajonal.

Banka e Shqipėrisė ėshtė pjesėmarrėse dhe njėkohėsisht raporton periodikisht nė dy nėnkomitete: Tregu i Brendshėm dhe Konkurrenca; dhe,
Ēėshtjet Ekonomike dhe Financiare dhe Statistikat.

Datat kryesore tė rrugės sė Shqipėrisė drejt BE-sė

http://eeas.europa.eu/delegations/albania/eu_albania/political_relations/index_en.htm

 


5. Roli i Bankės sė Shqipėrisė nė procesin e integrimit Evropian


Procesi i integrimit evropian nė Bankėn e Shqipėrisė, nė veēanti pas hyrjes nė fuqi tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit mė 1 prill 2009, bashkėrendohet nga Departamenti i Marrėdhėnieve me Jashtė, Integrimit Evropian dhe Komunikimit (DMJIEK). Ky Departament ka pasur njė rol kyē nė bashkėrendimin e veprimtarive nė lidhje me procesin e integrimit evropian, pėrfshirė hartimin e pjesėve pėrkatėse tė Bankės sė Shqipėrisė nė Planin Kombėtar pėr Zbatimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit (PKZMSA) 2012-2015.

Nė veēanti, pjesėt narrative tė PKZMSA-sė paraqesin situatėn aktuale njėkohėsisht me progresin e ekonomisė sė Shqipėrisė pėrsa i pėrket stabilitetit makroekonomik, hartimit dhe zbatimit tė politikės monetare, si dhe bashkėrendimin me politikėn fiskale. Nė kėtė drejtim DMJIEK-u ka identifikuar dhe pėrditėsuar pėrparėsitė dhe masat e marra nė fushat e stabilitetit makroekonomik, lėvizjes sė lirė tė kapitalit, tė drejtės sė vendosjes dhe ofrimit tė shėrbimeve, duke parashikuar nismat e nevojshme ligjore, veprimtaritė zbatuese, asistencėn teknike dhe kostot e pritshme nė procesin e pėrafrimit tė legjislacionit kombėtar me Acquis.

Nė tė njėjtėn kohė, DMJIEK-u ka shėrbyer si njė njėsi bashkėrenduese nė Bankėn e Shqipėrisė pėr pėrpilimin e progres-raporteve (shqip dhe anglisht) pėrsa i pėrket zbatimit tė PKZMSA-sė. Kėto raporte dorėzohen mė pas nė Ministrinė e Integrimit Evropian nė pėrputhje me afatet e pėrcaktuara prej saj.  Raportet reflektojnė progresin e bėrė pėr zbatimin e masave ligjore dhe veprimtarive pėrforcuese nė pėrputhje me parashikimet nė PKZMSA dhe bėjnė njė pėrshkrim tė shkallės sė pėrputhjes me Acquis pėrsa i pėrket akteve ligjore tė miratuara nga Banka e Shqipėrisė.
Pėrsa i pėrket asistencės nga Bashkimi Evropian, Banka e Shqipėrisė ka qėnė pėrfituese e fondeve tė komponentit tė parė tė Asistencės sė Para-Anėtarėsimit  (IPA), nėpėrmjet projektit tė binjakėzimit me Bankėn e Italisė dhe Bankėn e Francės  “Pėrforcimi i kapaciteteve institucionale tė Bankės sė Shqipėrisė nė fushat e mbikėqyrjes bankare, statistikave, sistemeve tė pagesave dhe implementimit tė politikės monetare”. Projekti u realizua gjatė periudhės nėntor 2010 - korrik 2012. 

Gjithashtu Banka e Shqipėrisė ėshtė pėrfituese e asistencės afatshkurtėr tė BE-sė, nėpėrmjet instrumentit TAIEX, duke realizuar njė sėrė aktivitetesh me ekspertėt e bankave qendrore tė BE-sė.

 

5.1 Pėrgatitja e Pyetėsorit tė Komisionit Evropian 


Mė 28 prill 2009, Shqipėria paraqiti aplikimin pėr anėtarėsim nė BE dhe mė 16 nėntor 2009 Kėshilli i Ministrave tė Jashtėm pėr Ēėshtjet e Pėrgjithshme dhe Marrėdhėniet me Jashtė tė BE-sė miratoi aplikimin e Shqipėrisė pėr anėtarėsim. Nė pėrputhje me procedurat e pėrcaktuara nė Nenin 49 tė Traktatit tė Bashkimit Evropian, Kėshilli ftoi Komisionin tė dorėzojė Opinionin e tij nė lidhje me anėtarėsimin e Shqipėrisė. Nė opinionin e tij, Komisioni duhet tė vlerėsojė aftėsinė e Shqipėrisė pėr tė pėrmbushur kriteret pėr anėtarėsim. Nėse Komisioni dorėzon njė opinion dhe Kėshilli vendos unanimisht pėr tė miratuar njė mandat negociimi, atėherė fillojnė zyrtarisht negociatat midis vendit kandidat dhe tė gjitha Shteteve Anėtare tė BE-sė.

Nė vijim, nė dhjetor 2009, Shqipėria mori pyetėsorin e para-aderimit. Pyetėsori pėrmbante 2284 pyetje tė cilat mbulonin 35 kapitujt e Acquis. Banka e Shqipėrisė u zgjodh institucion koordinues pėr pėrgatitjen e pėrgjigjeve tė pyetjeve tė Kapitullit 4 “Lėvizja e lirė e kapitalit” dhe Kapitullit 17 “Politika ekonomike dhe monetare”. Nė kapitullin 4 trajtohet lėvizja e lirė e kapitalit nė BE dhe midis BE-sė dhe palėve tė treta. Nė kėtė kapitull konsiderohen ēėshtjet nė lidhje me pagesat ndėr-kufitare dhe ekzekutimin e transfertave nė lidhje me titujt. 

Veē kėsaj, njė pjesė e kėtij kapitulli ka lidhje me legjislacionin e BE-sė nė luftėn kundėr pastrimit tė parave dhe financimin e terrorizmit, ku bankave dhe operatorėve tė tjerė ekonomikė, veēanėrisht kur kryejnė transaksione cash nė vlerė tė madhe ose nė artikuj shumė tė ēmuar, u kėrkohet tė identifikojnė klientėt dhe tė raportojnė mbi transaksionet pėrkatėse. Ky kapitull thekson, gjithashtu, rėndėsinė e luftės ndaj krimit financiar nėpėrmjet krijimit tė strukturave efektive administrative dhe pėrforcimit tė kapaciteteve pėrkatėse, pėrfshirė bashkėpunimin midis autoriteteve mbikėqyrėse, ligjore dhe prokurorisė.

Kapitulli 17 ka tė bėjė me politikėn ekonomike dhe monetare dhe pėrmban rregulla specifike nė lidhje me pavarėsinė e bankave qendrore, ndalimin e financimit direkt tė sektorit publik nga banka qendrore dhe ndalimin e aksesit tė privilegjuar tė sektorit publik nė institucionet financiare. Nė vijim, Shqipėria duhet tė pėrmbushė kriteret e pėrcaktuara nė Traktat nė mėnyrė qė tė jetė e aftė tė adoptojė monedhėn euro. Para adoptimit tė monedhės euro, Shqipėria mund t’i bashkohet Bashkimit Ekonomik dhe Monetar si Shtet Anėtar me tė drejtėn e pėrjashtimit tė pėrdorimit tė euros.

Banka e Shqipėrisė u pėrfshi edhe nė kapituj tė tjerė tė Pyetėsorit si: Kapitulli “Kriteri Ekonomik”, Kapitulli 3 “E drejta e vendosjes dhe liria e ofrimit tė shėrbimeve”, Kapitulli 9 “Shėrbimet Financiare”, Kapitulli 20 “Politika industriale dhe ndėrmarrjet”, Kapitulli 28 “Mbrojtja e konsumatorit dhe e shėndetit”, dhe Kapitulli 32 “Kontrolli Financiar”. Mė 15 prill 2010 u finalizua Pyetėsori dhe iu dorėzua Komisionit Evropian.
 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.