.logoal_copy_1.
   
 

Instrumentet e Politikės Monetare tė Bankės sė Shqipėrisė dhe procedurat pėr realizimin e tyre

Data e prodhimit: 03.02.2009
Data e shtypjes: 03.02.2009
Autori: Banka e Shqipėrisė
 

Kategoria e materialit

Publikime Promocionale, Broshura
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Objektivi i politikės monetare, qė realizohet nga Banka e Shqipėrisė ėshtė arritja dhe ruajtja e stabilitetit tė ēmimeve. Nė terma sasiorė, Banka e Shqipėrisė e ka pėrkthyer objektivin e stabilitetit tė ēmimeve nė mbajtjen e inflacionit nė nivelin 3 pėr qind, me njė mundėsi luhatjeje prej ± 1 pikė pėrqindjeje rreth kėsaj vlere qendrore. Pėr tė realizuar objektivin e inflacionit, Banka e Shqipėrisė synon tė kontrollojė rritjen e mjeteve monetare nė ekonomi, nė mėnyrė qė oferta pėr to tė korrespondojė me nevojėn e ekonomisė pėr mjete monetare reale. Rritja e mjeteve monetare kontrollohet nėpėrmjet ndjekjes sė objektivave operacionalė, nė shėrbim tė tė cilėve ėshtė edhe kuadri operacional i Bankės sė Shqipėrisė.

Publikimi i plotė (352.35 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.