.logoal_copy_1.
   
 

Instrumentet e pagesės siē perceptohen nga konsumatorėt shqiptarė - Vlerėsime tė njė “Modeli Probit” mbi njė anketim publik

Data e prodhimit: 27.12.2016
Data e shtypjes: 27.12.2016
Autori: Alban Pllaha, Kliti Ceca, Valentina Semi
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky material ka pėr qėllim tė identifikojė nėse karakteristikat socio – demografike tė tilla si: niveli i shkollimit, numri i anėtarėve tė familjes, mosha, gjinia, statusi i punėsimit dhe niveli i tė ardhurave luajnė rol nė mėnyrėn e realizimit tė pagesave nga konsumatorėt shqiptarė. Duke pėrdorur njė model tė zgjedhjes binare (modelin Probit), analizohen tė dhėnat mikro tė marra nga njė anketim publik i realizuar nga Banka e Shqipėrisė nė periudhėn mars – prill 2012, mbi pėrdorimin e instrumenteve tė pagesave nga konsumatorėt shqiptarė. Ndėr tė tjera, rezultatet e nxjerra nga modeli Probit sugjerojnė qė karakteristikat socio-demografike si niveli i shkollimit, niveli i tė ardhurave dhe statusi i punėsimit ndikojnė sjelljen e konsumatorėve nė pėrdorimin e njė instrumenti tė caktuar pagesash nė pikat e ndryshme tė shitjes. Kėto rezultate rikonfirmojnė kėshtu nėpėrmjet metodave ekonometrike hipotezat e ngritura nga Ceca, Pllaha dhe Semi (2013).

Publikimi i plotė (976.78 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.