.logoal_copy_1.
   
 

Intervista dhe artikuj


Pyetje: Z. Sejko, nė radhė tė parė faleminderit pėr intervistėn. Banka Botėrore dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar kanė ulur parashikimin pėr rritjen ekonomike nė dy vitet nė vijim. Po Banka e Shqipėrisė ēfarė parashikimi ka? Guvernatori: Nga informacioni i disponuar, ne na rezulto...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 24.11.2017
Pyetje: Z. Guvernator ju falėnderoj jashtėzakonisht shumė qė na pritėt nė zyrėn tuaj. Fillimisht dua t’ju falėnderoj qė na keni pritur, dua t’ju uroj punė tė mbarė, duke qenė se kjo ėshtė intervista ime e parė qė ju marr. Edhe faleminderit nė kėtė momente duke e konsi...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 30.06.2017
“Banka qendrore e Shqipėrisė dėshiron reduktimin e pėrdorimit tė euros nė ekonominė shqiptare, nė mėnyrė qė politika e saj monetare tė transmetohet nė mėnyrė mė efikase nė ekonomi, si dhe qė tė mbrojė sistemin bankar nė Shqipėri nga goditjet e kursit tė kėmbimit”- tha...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.06.2017
• Z. Guvernator, si fillim faleminderit pėr mundėsinė qė na dhatė pėr kėtė intervistė. Kanė kaluar tre muaj qė nga fillimi i vitit 2017. A mund tė na jepni njė panoramė tė situatės ekonomike tė Shqipėrisė, dhe si ėshtė situata e sistemit bankar nė mbėshtetje tė rritjes sė pr...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 18.04.2017
Zoti Guvernator ju tashmė po hyni nė vitin e tretė tė drejtimit tė Bankės sė Shqipėrisė. A mund tė na thoni sot nėse i keni arritur tė gjithė objektivat qė kishit pėr vitin qė mbyllėm? Si ka qenė ecuria e ekonomisė shqiptare? Viti 2016 ishte padyshim njė vit pozitiv pėr ekonomi...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 13.03.2017
RTSH: Z. Guvernator jemi nė mbyllje tė vitit 2016, si do ta vlerėsonit ecurinė e ekonomisė shqiptare pėrgjatė kėtij viti? Guvernatori Sejko: Viti 2016 ishte viti i vazhdimit tė trendit pozitiv tė rritjes ekonomike. Po t’i referohemi 6-mujorit tė parė tė vitit 2016, ne patėm...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 24.12.2016
TCh: Zoti Guvernator, ju i keni propozuar Kuvendit njė projektligj pėr rimėkėmbjen dhe ndėrhyrjen e jashtėzakonshme nė banka. Ēfarė parashikon ky projektligj dhe pse lindi nevoja e tij? Guvernatori Sejko: Periudha e krizės sė vitit 2008 tregoi se shtete tė ndryshme u pėrballėn ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 07.12.2016
Pyetje: Z. Guvernator, pak ditė mė parė, nė pėrfundim tė mbledhjes sė Kėshillit Mbikėqyrės, ju keni dalė nė konferencė pėr shtyp. Si ka qenė ekonomia shqiptare gjatė pjesės sė parė tė kėtij viti dhe cilat janė problematikat qė ju evidentoni? Guvernatori: Siē e theksuam edhe nė k...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 14.07.2016
Gazetari: Ėshtė hera e parė qė z. Sejko ėshtė nė studion e emisionit “Kapital”. Nė fakt, zoti Guvernator shfaqet rrallė nė studio televizive, por jo rrallė nė publik, madje shpesh pėr tė paraqitur analiza tė politikės monetare tė Bankės sė Shqipėrisė, duke shpallur nė...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 27.05.2016
Banka e Shqipėrisė sapo ka vendosur ta ulė sėrish normėn bazė. Konkretisht, ēfarė prisni tė arrini nga kjo lėvizje e fundit, dhe si prisni qė tė reagojnė bankat dhe aktorėt e tjerė qė preken nga kjo lėvizje? Guvernatori: Arsyet e lehtėsimit tė mėtejshėm tė politikės monetare ne ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 23.05.2016

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.