.logoal_copy_1.
   
 

Java Globale e Parasė, 2017

Mė 27 mars 2017, nė ambientet e Bankės sė Shqipėrisė, u ēel Java e Parasė,  njė festė mbarėbotėrore e parasė, e cila ka pėr qėllim ndėrgjegjėsimin e brezit tė ri pėr tė qenė qytetarė tė ardhshėm tė pėrgjegjshėm dhe tė aftė financiarisht.

Banka e Shqipėrisė mori pjesė pėr herė tė katėrt nė kėtė kremtim, ku nė bashkėpunim me Shoqatėn Shqiptare tė Bankave,me mbėshtetjen e Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit, Agjencisė sė Sigurimit tė Depozitave (ASD), Junior Achievement (JA) dhe Shėrbimit Kombėtar pėr Rininė (SHKR), organizuan aktivitete edukative dhe ndėrgjegjėsuese duke pėrfshirė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė rreth 2200 fėmijė dhe tė rinj.  Mė poshtė gjeni njė pėrshkrim tė pėrgjithshėm tė aktiviteteve tė Javės sė Parasė nė Shqipėri, nė datat 27 mars- 2 prill 2017, tė tilla si: leksione, konkurse shkollore dhe televizive, vizita nė Muzeun e Bankės sė Shqipėrisė dhe nė banka tregtare, shfaqje teatrale dhe ekspozitė edukuese me piktura pėr fėmijė.

 

E hėnė, 27 mars 2017


1. Ceremonia e ēeljes sė Javės Globale tė Parasė

Nė Muzeun e Bankės sė Shqipėrisė, u zhvillua ceremonia e hapjes sė Javės sė Parasė, ku qenė  tė pranishėm pėrfaqėsues tė nivelit mė tė lartė drejtues tė institucioneve financiare dhe medias, si dhe shumė tė rinj nga shkolla 9-vjeēare, gjimnaze dhe universitete tė ndryshme tė Tiranės. Nė fjalėn e tyre pėrshėndetėse, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ministrja e Arsimit dhe Sportit dhe Kryetari i Shoqatės Shqiptare tė Bankave, theksuan ndėr tė tjera, misionin e Javės sė Parasė, qė ėshtė ndėrgjegjėsimi i brezit tė ri pėr tė qenė qytetarė tė ardhshėm tė pėrgjegjshėm dhe tė aftė financiarisht. Gjithashtu, gjatė kėtij aktiviteti u shpallėn edhe fituesit e tre konkurseve tė lanēuara njė muaj mė parė nė “Facebook” nga BSH dhe AAB, tė cilat pėrfshinė:


.17504259_1845965205662461_5160884487405948672_o.

.foto 6_copy_1.

 

2. Konkursi me vizatime “Paraja ime”

Nxėnėsit e shkollave fillore (klasat I-III) u ftuan tė realizojnė vizatime tė thjeshta mbi konceptin e tyre tė parasė dhe tė kursimit. Nė kėtė konkurs morėn pjesė mbi 500 nxėnės nga rreth 35 shkolla 9-vjeēare, prej tė cilėve u pėrzgjodhėn 10 fitues. Tė gjitha vizatimet u publikuan nė faqen e Facebook-ut pėr tė marrė pėlqime tė cilat iu bashkėngjitėn vlerėsimeve tė Jurisė, e cila pėrbėhej nga pėrfaqėsues tė katėr institucioneve (BSH. MAS, AAB dhe FIBANK) pėr tė nxjerrė punimet mė tė mira. Punimet mė tė mira u ekspozuan nė ambientet e Muzeut tė Bankės sė Shqipėrisė, ku tė gjithė fituesit morėn dhurata simbolike dhe pėrfituan depozita pėr fėmijė (5 vizatimet e renditura tė parat - 10.000 lekė; 5 vizatimet e renditura nė vijim – 5.000 lekė).

.17504690_1845964022329246_6713328446982110313_o_copy_1.

.17504952_1845964665662515_1769561863091314835_o.

 

3. Konkursi i videos mė tė mirė me temė “Kurse pėr ditė tė vėshtira! Kurse pėr ditė mė tė mira!”

Tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė mesme u ftuan tė konkurrojnė me videot e krijuara prej tyre, me temė “Kurse pėr ditė tė vėshtira! Kurse pėr ditė mė tė mira!”. Nė kėtė konkurs  u paraqitėn 14 video nga nxėnės tė shkollave tė mesme tė vendit, prej tė cilave u shpallėn 3 fitues. Videot e paraqitura ishin produkte individuale dhe i punės nė grup. Videot mė tė mira u vlerėsuan nga pėlqimet e marra nė faqen e Facebook-ut duke i bashkuar edhe vlerėsimet e Jurisė, e cila pėrbėhej nga pėrfaqėsues tė katėr institucioneve (BSH. MAS, AAB dhe CREDINS BANK). Videot fituese u ndoqėn nga tė gjithė pjesėmarrėsit gjatė ceremonisė. Fituesit morėn dhurata simbolike dhe pėrfituan karta bankare tė parapaguara (Vendi i parė – 50.000 lekė; Vendi i dytė – 30.000 lekė; Vendi i tretė – 20.000 lekė).

.17760872_1356343124447479_2294135186780137326_o.


 

4. Konkursi i esesė mė tė mirė me temė “A duhet tė jetė i detyrueshėm edukimi financiar nė kurrikulėn akademike?”

Nė kėtė konkurs, u ftuan tė marrin pjesė studentė tė degės financė-bankė tė vitit tė tretė, duke dorėzuar esenė e tyre argumentuese, nė formė elektronike (pdf), nė gjuhėn shqipe, jo mė tė gjatė se 1500 fjalė. Gjithsej u paraqitėn 19 ese nga universitete tė ndryshme tė vendit, prej tė cilave u pėrzgjodhėn 3 fitues. Juria vlerėsoi punimet e tyre duke marrė pėr bazė njė argumentim tė njė mendėsie tė re, formimi tė ri dhe pavarėsi gjykimi. Union Bank pėrveē ēmimeve pėr autorėt e 3 eseve mė tė mira (3 tablets), ofroi pėr studentėt edhe praktika mėsimore 3-mujore nė bankė.

.17546687_1845964675662514_1844134454075957340_o_copy_1.

5. Leksion i hapur nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani"

Nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”, nė Elbasan, u zhvillua njė leksion pėr studentėt e degės Financė-Bankė. Leksioni, qė u mbajt nga zj. Elona Dushku, Pėrgjegjėse e Sektorit tė Kėrkimit Makroekonomik” nė Departamentin e Kėrkimeve, si dhe nga njė pėrfaqėsues i Tirana Bank, i njohu studentėt me institucionin e Bankės sė Shqipėrisė dhe punėn kėrkimore tė tij, si dhe me veprimtarinė e bankave tregtare pėr individė. (pjesėmarrės 70-80 studentė)

 

.17622129_1846491562276492_8489667322923995031_o_copy_1.

 

E martė, 28 mars 2017

 
6. Konkursi me studentėt e Universiteteve “Sikur tė ishim bankierė?”

Konkursi u organizua nė bashkėpunim me Fakultetet Ekonomike tė universiteteve Tirana Business University, Universiteti Luarasi dhe Universiteti i Tiranės nė ambientet e Qendrės Rinore Tiranė. Aktiviteti synonte tė kuptuarit e bankingut dhe operacioneve bankare nga ana praktike. Studentėt mė tė mirė tė degės Financė-Bankė tė tre universiteteve, tė ndarė nė tre ekipe, garuan sikur tė ishin tre banka tregtare, tė cilat duhet t’i paraqisnin klientit tė tyre, kompanisė qė ndėrtonte “Hec-e”, njė ofertė financiare bashkėpunimi. Tė gjithė studentėt u kėshilluan nga pėrfaqėsues tė AAB-sė, BSH-sė dhe BKT-sė pėr specifikat e rastit studimor dhe karakteristikat e konkursit. Juria shpalli fitues ekipin e TBU-sė. (pjesėmarrės 85 studentė)

 
.17504273_1355050851243373_2941438426114191010_o_copy_2.

.17796465_1355048667910258_7965526815560727474_n_copy_2.

.17620272_1355050651243393_9191318115595249796_o_copy_1.

E mėrkurė, 29 mars 2017


7. Pjesa teatrale “Biēikleta e Kuqe

Pėr fėmijėt e klasave tė treta dhe tė katėrta. Shfaqja u organizua nė Teatrin Eksperimental me skenografi tė dedikuar, 5 aktorė si dhe lojėra nė grup. Ajo u shfaq 4 herė pėr dy ditė radhazi dhe u ndoq nga 850 nxėnės tė klasave tė treta dhe tė katėrta. (pjesėmarrės 850 nxėnės)

 

.17547114_1355223401226118_1220289125256905871_o_copy_2.

.17492995_1355226684559123_869343044148419836_o_copy_2.

 

8. Vizitė tė nxėnėsve nė Alpha Bank.

Banka e Shqipėrisė, nė bashkėpunim me Shoqatėn Shqiptare tė Bankave, organizoi vizitė tė nxėnėsve tė gjimnazit “Besnik Sykja”, qė ndjekin modulin “Financat personale nė duart tuaja” nė degėn kryesore tė Alpha Bank. Gjatė kėsaj vizite, nxėnėsit u njohėn me mėnyrėn e funksionimit tė bankave dhe produktet kryesore qė ato ofrojnė. (pjesėmarrės 30 nxėnės)

.alpha bank 1.

 

9. Ekspozitė me temė “Edukimi Financiar pėrmes Artit”

Nė Galerinė “Fab”, nėn kujdesin e piktorit Kosta Zhongo, u zhvillua ekspozita me temė “Edukimi Financiar pėrmes Artit”. Nė kėtė ekspozitė morėn pjesė mbi 20 fėmijė, tė cilėt prezantuan punimet artistike mbi konceptet e tyre financiare si paraja, kursimi, banka etj. (pjesėmarrės 20 fėmijė)

.17807283_1356214074460384_151736847072656161_o.

.17761112_1356212397793885_7895618484894650470_o.

 

E enjte, 30 mars 2017

10. Vizita nė Muzeun e Bankės sė Shqipėrisė

125 nxėnės, gjimnazistė dhe studentė vizituan Muzeun e Bankės sė Shqipėrisė, prej tė cilėve 60 nxėnės vinin nga shkolla 9-vjeēare “Dora D’istria”, 30 gjimnazistė nga gjimnazi “Sami Frashėri” dhe 35 studentė nga Universiteti Bujqėsor i Kamzės. (pjesėmarrės 125 nxėnės dhe studentė)

._dsc1617.

._dsc1580.

._dsc1324-2_copy_1.

._dsc1439-2_copy_2.11. Kampi i Inovacionit

Junior Achievement of Albania nė bashkėpunim me Shoqatėn Shqiptare tė Bankave, Bankėn e Shqipėrisė dhe sponsporizimin e Alpha Bank, organizuan Kampin e Inovacionit. Nė kėtė kamp morėn pjesė nxėnės tė klasave tė 11-ta tė rrjetit JA nga qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė, tė cilėt u grupuan nė 6 ekipe pėr tė parashtruar zgjidhje inovative pėr sfidėn “Si t’u mundėsojmė bankave rritjen e klientelės, duke pėrmirėsuar teknikat e marketingut nėpėrmjet pėrdorimit tė teknologjisė mobile”. Nė zgjidhjen e sfidės, ekipet u asistuan nga pėrfaqėsuesit e Bankės sė Shqipėrisė, Alpha Bank, Societe Generale, Raiffeisen Bank dhe Tirana Bank. (pjesėmarrės 30 nxėnės)

.17546867_1356226571125801_8376161249104155269_o_copy_1.

.17547033_1356222691126189_6509482731745343117_o_copy_1.


12. Leksion i hapur i Guvernatorit nė Universitetin Europian tė Tiranės

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, z. Gent Sejko, mbajti njė leksion tė hapur me temė: “Roli i Bankės sė Shqipėrisė nė ekonomi, ndėrthurja midis nxitėsit dhe rregullatorit”, pėr studentėt e masterit nė Universitetin Europian tė Tiranės. Leksioni u shoqėrua edhe nga njė sesion pyetjesh pėrgjigjesh ndėrmjet studentėve dhe Guvernatorit. (pjesėmarrės 120 studentė)

 

.17546803_1847853455473636_8169506785303363974_o_copy_1.

.17621836_1847853352140313_5681716181647154318_o_copy_1.

.17632132_1847853218806993_7478160553965335691_o.

13. Leksion i hapur me studentėt dhe pedagogėt e Universitetit Epoka nė Tiranė

Nė Universitetin Epoka nė Tiranė, u mbajtėn dy leksione pėrkatėsisht nga zj. Rajna Hoxholli, Zėvendėsdrejtore e Departamentit tė Politikės Monetare nė Bankėn e Shqipėrisė, me temė “Roli i Bankės sė Shqipėrisė nė ekonomi dhe politika monetare e ndjekur prej saj” dhe z. Erjon Tace, Drejtor i Departamentit tė Thesarit, Banka Societe Generale, me temė “Transmetimi i politikės monetare nė bankat tregtare”. (pjesėmarrės 100 studentė)

.17546737_1847886452137003_4352744215062659018_o.

.17620524_1847886545470327_1340127845184241990_o.

E premte, 31 mars 2017

 

14. Vizitė tė nxėnėsve nė Credins Bank

Banka e Shqipėrisė, nė bashkėpunim me Shoqatėn Shqiptare tė Bankave, organizoi vizitė tė nxėnėsve tė gjimnazit “Qemal Stafa”, qė ndjekin modulin “Financat personale nė duart tuaja” nė degėn kryesore tė Credins Bank. Gjatė kėsaj vizite, nxėnėsit u njohėn me mėnyrėn e funksionimit tė bankave dhe produktet kryesore qė ato ofrojnė. (pjesėmarrės 30 nxėnės)

 

15. Vizitė tė nxėnėsve nė degėt e Intesa San Paolo Bank Albania

Nė kuadėr tė Javės sė Parasė, Intesa San Paolo Bank Albania nė bashkėpunim me Shoqatėn Shqiptare tė Bankave organizuan vizita pėr nxėnėsit e  8 gjimnazeve dhe studentėt e 1 universiteti  nė 7 degėt e tyre tė shpėrndara nė qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė.  Gjatė kėsaj vizite, nxėnėsit dhe studentėt vizituan ambientet e degėve tė kėsaj banke dhe u njohėn me mėnyrėn e funksionimit tė bankave dhe produktet kryesore qė ato ofrojnė. (pjesėmarrės 250 nxėnės dhe studentė)

.17637077_817986311691014_6628842845276097534_o.

 

.17620221_814858022003843_6734122833583326643_o.

.17545263_814843005338678_6750521298730350242_o.

 

16. Leksion i hapur nė Universitetin “Aleksandėr Moisiu”

Nė Universitetin “Aleksandėr Moisiu, zj. Vasilika Kota, zėvendėsdrejtore e Departamentit tė Stabilitetit Financiar nė BSH, mbajti njė leksion me temė: “Stabiliteti Financiar dhe fokusi i tij” dhe zj. Jola Dima, Drejtoreshė e Divizionit tė Menaxhimit tė Riskut, Intesa SanPaolo Bank qė referoi temėn “Roli i njė banke sistemike pėr tė siguruar qėndrueshmėrinė nė sektorin financiar”. (pjesėmarrės 90 studentė)

 

17. Konkursi televiziv “Financat Personale nė Duart Tuaja”

Nė studion televizive tė Ora News, u zhvillua konkursi midis nxėnėsve tė 3 shkollave tė mesme qė kanė zgjedhur tekstin lėndor “Financat Personale nė Duart Tuaja” gjatė vitit shkollor 2016-2017. Ekipet pjesėmarrėse pėrfaqėsonin gjimnazet “Besnik Sykja” dhe “Qemal Stafa” nė Tiranė dhe “Raqi Qirinxhi” nė Korēė. Konkursi synonte vlerėsimin e njohurive dhe aftėsive, qė nxėnėsit e tre gjimnazeve kanė pėrfituar mbi konceptet kryesore qė trajton lėnda. Fituese e konkursit u shpall skuadra e gjimnazit “Qemal Stafa”. (pjesėmarrės 40 nxėnės). Kėtu do tė gjeni videon e plotė tė konkursit "Financat personale nė duart tuaja". 

.17545369_1847904602135188_4828181439799295335_o_copy_1.

.17499107_1847905242135124_3110105246344461561_n_copy_1.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.