.logoal_copy_1.
   
 

Kartėmonedha pa kurs ligjor

 

Prerja 1000 Lekė, emetim i vitit 1992, 1994, 1995, 1996 (imazhi i Skėnderbeut)

.al1000skenderbeunewsmall.

Vlera: 1000  
Format: 178 mm x 78 mm
Ngjyra dominuese: e gjelbėr
Hedhur nė qarkullim: 01.10.1992
Pamja e pėrparme: Portreti i Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, dhe nė qendėr  vlera e kartėmonedhės tė shoqėruar me ornametikė. 
Pamja e prapme: Nė qendėr emblema e Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeut, majtas Kalaja e Krujės dhe djathtas vlera e kartėmonedhės. 

Pėr mė shumėAfati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 31 mars 2011.
 • Prej datės 1 pril 2011 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

 

Prerja 500 Lekė, emetim i vitit 1991, 1992, 1993, 1996, 1997

al500gruajameluledielli

Vlera: 500
Format: 159 mm x 79 mm
Ngjyra dominuese: e kaltėr me portokalli
Hedhur nė qarkullim: 28.06.1991
Pamja e pėrparme: Njė grua me njė luledielli, vlera e spostuar nė tė djathtė, tė kombinuara me njė ornametikė.
Pamja e prapme: Pejsazh malor i Shqipėrisė.

Mė shumėAfati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 30 qershor 2010.
 • Prej datės 1 korrik 2010 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

Prerja 500 Lekė, emetim i vitit 1992, 1994, 1996

.al500frasherismall.

Vlera: 500
Format: 145 mm x 68 mm
Ngjyra dominuese: e kaltėr
Hedhur nė qarkullim: 01.10.1992
Pamja e pėrparme: Portreti i Naim Frashėrit (1846-1900), njė nga shkrimtarėt e shquar tė Rilindjes Kombėtare.
Pamja e prapme: Nė qendėr, njė qiri rrotull tė cili shkruhen disa vargje tė Naimit; majtas, njė libėr i hapur, nė fletėt e tė cilit ėshtė vizatuar njė peisazh. Nė tė djathtė ka tė shėnuar vlerėn e kartėmonedhės.

Mė shumė


Afati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 30 qershor 2010.
 • Prej datės 1 korrik 2010 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

Prerja 100 Lekė

al100fannolismall

Vlera: 100
Format: 130x 66 mm
Letėr: sigurie e cilėsisė sė lartė me pėrbėrje pambuku
Ngjyra dominuese: lejla
Hedhur nė qarkullim: 11.07.1997
Pamja e pėrparme: Portreti i Fan S. Nolit (1882-1965) politikan, shkrimtar dhe figurė e shquar e Lėvizjes Kombėtare. Gjithashtu, ėshtė edhe njė pishtar i ndezur.
Pamja e prapme: Pamje nga ndėrtesa e Parlamentit tė parė Shqiptar (sot godina e Akademisė sė Shkencave), stema e Federatės Shqiptare "Vatra" si dhe emblema e gazetės "Dielli" drejtuar nga Fan S. Noli.
Mė shumė
 

Afati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 31 dhjetor 2008.
 • Prej datės 1 janar 2009 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

Prerja 100 Lekė

al100luftetarismall

Vlera: 100 Lekė
Format: 154 x 72 mm
Ngjyra dominuese: lejla
Hedhur nė qarkullim: 25.04.1994

Pamja e pėrparme: Ėshtė vendosur njė portret shoqėruar me vlerė nė tė djathtė.
Pamja e prapme: Pejzazh malor nė qendėr tė tė cilit ėshtė vendosur njė shqiponjė. Nė tė djathtė ėshtė vendosur vlera e kartėmonedhės.


Mė shumėAfati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 31 dhjetor 2008.
 • Prej datės 1 janar 2009 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

Prerja 200 Lekė emetim i vitit 1992

al200ismailqemalismall

Vlera: 200
Format: 162 x 78 mm
Ngjyra dominuese: kafe
Hedhur nė qarkullim: 01.10.1992
Pamja e pėrparme: Nė tė majtė, portreti i Ismail Qemalit, shoqėruar me vlerėn nė qendėr.
Pamja e prapme: Nė qendėr ka njė shqiponjė nė mes tė sė cilės duket njė pjesė e ndėrtesės ku u shpall pavarėsia e Shqipėrisė. 

Mė shumė Afati i kartėmonedhės:

 • Ka patur kurs ligjor deri mė 31 dhjetor 2008.
 • Prej datės 1 janar 2009 nuk ėshtė pėrdorur mė si mjet pagese.
 • Grumbullohet kundrejt shkėmbimit me 100 % tė vlerės pranė sporteleve tė sistemit bankar.
 • Afati i grumbullimit deri mė datė 31 dhjetor 2023.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.