.logoal_copy_1.
   
 

Kartėmonedha tė emetuara nga Banka e Shtetit Shqiptar
Periudha 1945 - 1992

 

 

 

 

 

Kartėmonedha tė emetuara  nė vitin 1945

20 Franga Ar, viti 1945

  

Kartėmonedhė e vitit 1926, e cila me vulėn e vitit 1945 sipėr, u quajt emision i vitit 1945.

20 Franga, viti 1945

  

Kartėmonedhė e vitit 1939, e cila me vulėn e vitit 1945 sipėr, u quajt emision i vitit 1945.

100 Franga, viti 1945

  

Kartėmonedhė e vitit 1939, e cila me vulėn e vitit 1945 sipėr, u quajt emision i vitit 1945.

  .shko_lart.

 

Ēeka tė emetuara nga Banka Kombėtare e Shqipėrisė gjatė vitit 1945

100 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

200 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

500 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

1000 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

2000 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

5000 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1943, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

20 Franga Shqiptare, viti 1945

  

Ēek , emetim i vitit 1944, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

100 Franga Shqiptare, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1944, i cili me vulėn e vitit 1945, u quajt emision i vitit 1945.

100 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1945.

200 Franga Ar, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1945.

500 Franga, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1945.

200 Franga Shqiptare, viti 1945

Ēek, emetim i vitit 1945.

100 Franga Shqiptare, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1945.

200 Franga Shqiptare, viti 1945

  

Ēek, emetim i vitit 1945.

 

  .shko_lart.

Kartėmonedhat e para tė emetuara nga Banka e Shtetit Shqiptar

Nė vitin 1945 u hoqėn nga qarkullimi tė gjitha kartėmonedhat e vulosura nga Banka e Shtetit Shqiptar, si dhe tė gjitha ēeqet (tė vulosura dhe emetime tė reja). Nė korrik tė vitit 1946 u krye reforma monetare, e cila zgjati 10 ditė. Me Dekretligjin nr. 94, qė ishte zbatim i Dekretligjit nr. 265, datė 11.07.1946, "Mbi shkėmbimin e banknotave dhe tė ēeqeve monedhė tė emetuara nga Banka Kombėtare e Shqipėrisė dhe syrsharzhuar nga Banka e Shtetit Shqiptar si dhe tė ēeqeve monedhė, tė emetuara nga Banka e Shtetit Shqiptar", u vendos raporti i ri i kėmbimit tė banknotave si vijon:

5 Franga tė vjetra (vitet 1925-1944) = 1 Frang tė ri, emetim i vitit 1945

Me kėtė veprim tė Bankės sė Shtetit Shqiptar, nė qarkullim gjendeshin vetėm kartėmonedhat 5, 20, 50 dhe 500 Franga me vit emetimi 1945.

 

5 Franga, viti 1945

  

20 Franga, viti 1945

  

500 Franga, viti 1945

  

 

  .shko_lart.

Kartėmonedha tė emetuara nė vitin 1947

Me Dekretligjin nr. 445, datė 07.07.1947 "Mbi heqjen nga qarkullimi tė banknotave tė quajtura franga dhe emetimin e njė emisioni tė ri",  si njėsia bazė e monedhės nė vend tė  Frangut  u caktua  Leku,   dhe raporti i ri i kėmbimit tė banknotave u vendos si vijon:

1 Frang i vitit 1945 = 9 Lekė viti 1947

Me kėtė veprim tė Bankės sė Shtetit Shqiptar, nė qarkullim gjendeshin vetėm kartėmonedhat me prerje "Lek".

10 Lekė, viti 1947

  

50 Lekė, viti 1947

  

100 Lekė, viti 1947

  

500 Lekė, viti 1947

  

1000 Lekė, viti 1947

  

 

  .shko_lart.

Kartėmonedha tė emetuara nė vitin 1949

Nė emisionin e ri tė vitit 1949, raporti i kėmbimit me emisionin e vjetėr mbeti i pandryshuar.
Ky emision u rishtyp nė vitin 1957 me tė njėjtat karakteristika.

10 Lekė, viti 1949

  

50 Lekė, viti 1949

  

100 Lekė, viti 1949

  

500 Lekė, viti 1949

  

1000 Lekė, viti 1949

  

 

  .shko_lart.

Kartėmonedha tė emetuara nė vitin 1964

Emision i ri, i rishtypur nė vitin 1976, me tė njėjtat karakteristika.
Me Dekretligjin nr. 4028, datė 14.07.1965  "Mbi kėmbimin e monedhės"  botuar nė Fletoren Zyrtare nr. 183,
raporti i kėmbimit tė "Lekut" tė vjetėr me "Lekun" e ri u caktua:

10 Lekė tė viteve 1947, 1949 dhe 1957 = 1 Lek tė vitit 1964 dhe 1 Lekė monedhė = 100 Qindarka monedhė

1 Lek, viti 1964

  

3 Lekė, viti 1964

  

5 Lekė, viti 1964

  

10 Lekė, viti 1964

  

25 Lekė, viti 1964

  

50 Lekė, viti 1964

  

100 Lekė, viti 1964

  

  .shko_lart.

 

Kartėmonedha tė emetuara nė vitin 1991

100 Lekė, viti 1991

  

Emision i ri.

 

  .shko_lart.

Kartėmonedha tė emetuara nė vitin 1992

Kartėmonedhat me prerje "Lek valutė" tė vitit 1992, u quajtėn kartėmonedha tė emergjencės, pasi u shtypėn pėr shkak tė kėrkesės emergjente tė ekonomisė pėr para   cash. Ato kishin kundravlerėn pėrkatėse. Prerja 10 Lek valutė = 500 Lekė dhe prerja 50 Lek valutė = 2500 Lekė. Kėto kartėmonedha qarkulluan vetėm njė vit dhe u zėvendėsuan me emisionin e ri tė kartėmonedhave tė vitit 1992, ndėrsa prerja 1 Lek valutė nuk u hodh nė qarkullim.

1 Lek valutė, viti 1992

  

10 Lekė valutė, viti 1992

  

50 Lekė valutė, viti 1992

  

  .shko_lart.

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.