.logoal_copy_1.
   
 

Kartėmonedha tė emetuara nga Banka Kombėtare e Shqipėrisė 

Periudha 1926 - 1945

 

 

 

 

 

 

Emetime tė vitit 1926 

1 Frang Ari / 5 Lekė, viti 1926 

  

Kartėmonedha e parė kombėtare shqiptare
ka qarkulluar vetėm 10 ditė dhe ėshtė shtypur nė firmėn "Richter" nė Napoli, Itali.

 5 Franga Ari, viti 1926

  

Hedhur nė qarkullim me njoftimin e datės 28.02.1926.

20 Franga Ari, viti 1926

  

Hedhur nė qarkullim me njoftimin e datės 28.02.1926.

100 Franga Ari, viti 1926

  

Kartėmonedhė e rrallė.
Hedhur nė qarkullim me njoftimin e datės 20.05.1926.

  .shko_lart.

 

Emetime tė vitit 1939

5 Franga, viti 1939

  

20 Franga, viti 1939

  

100 Franga Ari, viti 1939 (Viti 1926 me vulė)

  

Kartėmonedhė e vitit 1926, e vulosur me njė shqiponjė mbi portretin e Ahmet Zogut. U quajt emision i vitit 1939. Eshtė kartmonedhė e rrallė dhe ka qarkulluar vetėm pak ditė.

  .shko_lart.

 

Emetime tė vitit 1940

100 Franga, viti 1940

  

Hedhur nė qarkullim nė maj tė vitit 1940, kjo kartėmonedhė ka nė filigramė portretin e Viktor Emanuelit III.

2 Lekė, viti 1940

  

Miratuar me Dekretin nr. 530, dt. 10.11.1940.
Ka qendruar nė qarkullim deri nė fund tė vitit 1944.

5 Lekė, viti 1940

Miratuar me Dekretin nr. 129, dt. 09.06.1942.
Ka qendruar nė qarkullim deri nė fund tė vitit 1944.

10 lekė, viti 1940

Miratuar me Dekretin nr. 343, dt. 18.08.1940.
Ka qendruar nė qarkullim deri nė fund tė vitit 1944. 

  .shko_lart.

 

Emetime tė vitit 1943 (ēeka)

100 Fr. Shq. ēek viti 1943

  

  .shko_lart.

 

Emetime tė vitit 1944 (ēeka)

20 Fr. Shq. ēek viti 1944

  

100 Fr. Shq. ēek viti 1944

  

  .shko_lart.

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.