.logoal_copy_1.
   
 

Kėmbimi valutor

.kursi-i-kembimit.

Banka e Shqipėrisė ėshtė pėrgjegjėse pėr hartimin, miratimin dhe zbatimin e regjimit tė kėmbimit valutor, si dhe tė politikės sė kursit tė kėmbimit nė Republikėn e Shqipėrisė. Ajo zbaton njė regjim tė lirė tė kursit tė kėmbimit, ku vlera e lekut kundrejt monedhave tė tjera pėrcaktohet lirisht nga raportet e kėrkesės dhe tė ofertės nė tregun valutor.

Pėr tė penguar “keqvlerėsimin” e monedhės sonė, Banka e Shqipėrisė ndėrhyn nė tregun e brendshėm valutor dhe ndikon mbi kėrkesėn dhe ofertėn pėr lekė, duke blerė ose shitur lekė ndaj monedhave tė huaja.

Gjithashtu,  Banka e Shqipėrisė shpall vlerėn e lekut nė raport me valutat e huaja dhe ēdo ndryshim tjetėr tė vlerės sė tij. Nga ana tjetėr, ajo pėrpiqet tė mbajė rezervėn e saj valutore ndėrkombėtare nė njė nivel tė pėrshtatshėm pėr zbatimin e politikės monetare dhe tė kėmbimeve valutore tė Republikės sė Shqipėrisė, si dhe pėr kryerjen nė kohė tė pagesave nė transaksionet me jashtė.

Pėr mė shumė

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.