.logoal_copy_1.
   
 

Kėrko nė legjislacion
Vendimi rregullon kompentencat vendimarrėse nė lidhje me licencimin dhe mbikėqyrjen e operatorit tė skemės kombėtare tė pagesave me kartė me synim ruajtjen e proporcionalitet me me kompetencat vendimmarrėse operatorėt e sistemeve tė pagesave dhe shtėpive tė klerimit....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 15.02.2016
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave mbikėqyrėse pėr planet e rimėkėmbjes sė bankave dhe tė grupeve bankare, lidhur me: pėrmbajtjen e planeve tė rimėkėmbjes dhe tė planeve tė thjeshtuara tė rimėkėmbjes, mėnyrėn dhe afatin pėr paraqitjen dhe pėrditėsimin e tyr...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 05.01.2018
Ky ligj vendos nė dispozicion tė Bankės sė Shqipėrisė (Autoritetit tė Ndėrhyrjes sė Jashtėzakonshme) njė tėrėsi instrumentesh ligjore pėr tė ndėrhyrė nė njė fazė mjaftueshmėrisht tė hershme dhe tė shpejtė, nė rastin e njė banke nė pozita jo tė shėndosha financiare ose nė gjendje ...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 10.07.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i rregullave pėr administrimin e rrezikut nė veprimtarinė e subjekteve financiare jobanka. Subjekte tė saj janė subjektet financiare jobanka dhe institucionet financiare tė mikrokredisė, tė licencuar pėr tė ushtruar veprimtari financi...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 27.09.2017
Objekti i kėsaj rregulloreje ėshtė pėrcaktimi i kushteve, rregullave dhe kėrkesave rregullatore pėr realizimin e mbikėqyrjes sė konsoliduar, pėr qėllime tė administrimit tė rrezikut qė rrjedh nga grupi bankar dhe grupi financiar....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 01.12.2017
Qėllimi i kėtij udhėzimi ėshtė pėrcaktimi i kėrkesave pėr bankat mbi hartimin dhe zbatimin e Procesit tė Vlerėsimit tė Brendshėm tė Mjaftueshmėrisė sė Kapitalit (PVBMK-sė), si dhe i pritshmėrive tė mbikėqyrėsit pėr strukturėn dhe pėrmbajtjen e raportit tė kėtij procesi, qė duhet ...
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 31.12.2017
Sistemi i raportimit tė Shoqėrive tė Kursim-Kreditit dhe tė Unioneve tė tyre pėrmban formularėt e raportimit qė kėto subjekte duhet tė paraqesin pranė Bankės sė Shqipėrisė....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres Hyri nė fuqi nė 30.06.2017
Ky ligj pėrcakton kushtet dhe rregullat pėr krijimin, licencimin, organizimin, drejtimin, kujdestarinė dhe likuidimin e shoqėrive tė kursim-kreditit (SHKK) dhe unioneve tė tyre, si dhe mbikėqyrjen e tyre nė Republikėn e Shqipėrisė. Shoqėritė e kursim-kreditit konsiderohen si ofru...
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 30.06.2016
Ky ėshtė njė ligj me tė cilin i bėhet njė ndryshim ligjit nr.8269, datė 23.12.1997 “Pėr Bankėn e Shqipėrisė. Nė bazė tė kėtij ndryshimi, nė nenin 44, pika 3 shfuqizohen fjalėt “shtetas i Republikės sė Shqipėrisė”....
Miratuar nga Parlamenti Hyri nė fuqi nė 14.01.2015
Ndryshimet ne rregulloren “Pėr funksionimin e sistemit qendror tė regjistrimit dhe shlyerjes sė titujve (AFISaR)” konsistojnė kryesisht nė ndryshimin e komisioneve pėr operimin e sistemit AFISaR....
Miratuar nga Kėshilli Mbikeqyres

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.