.logoal_copy_1.
   
 

Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė

# 250 km i bsh 2017

Kėshilli Mbikėqyrės ėshtė organi mė i lartė vendimmarrės dhe mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė. Ai ėshtė pėrgjegjės pėr hartimin e politikės monetare dhe pėr miratimin e udhėzimeve pėr zbatimin e saj. Gjithashtu, Kėshilli Mbikėqyrės vendos mbi politikat e administrimit nė pėrgjithėsi, si dhe pėrcakton mėnyrat ose procedurat pėr realizimin e veprimtarisė operative tė Bankės sė Shqipėrisė, duke siguruar kėshtu administrimin e drejtė tė institucionit dhe pėrgjegjshmėrinė kundrejt publikut pėr veprimet, angazhimin dhe rezultatet e saj.

Kėshilli Mbikėqyrės kryesohet nga Guvernatori dhe pėrbėhet nga nėntė anėtarė, si mė poshtė:

  • Guvernatori - Kryetar
  • Zėvendėsguvernatori i Parė - Zėvendėskryetar
  • Zėvendėsguvernatori i Dytė; dhe
  • Gjashtė anėtarė tė tjerė.


Tė gjithė anėtarėt e Kėshillit Mbikėqyrės zgjidhen dhe emėrohen nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė me njė mandat 7-vjeēar, me tė drejtė rizgjedhjeje, mbėshtetur nė propozimet e bėra si mė poshtė:

  • Pesė anėtarė propozohen nga Kuvendi;
  • Tre anėtarė propozohen nga Kėshilli i Ministrave;
  • Njė anėtar propozohet nga Kėshilli Mbikėqyrės.

 
Anėtarėt e Kėshillit Mbikėqyrės:

Z. Gent Sejko, Kryetar
Zj. Elisabeta Gjoni, Zėvendėskryetare
Zj. Natasha Ahmetaj, Anėtare
Z. Petraq Milo, Anėtar
Z. Dhori Kule, Anėtar
Zj. Ela Golemi, Anėtare
Z. Arben Malaj Anėtar
Z. Tonin Kola, Anėtar
Zj. Denada Prifti, Anėtare


Pėr mė shumė:

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.