.logoal_copy_1.
   
 

Komiteti Kombėtar i Sistemit tė Pagesave


 
.kksp logo 03_2_copy_1.    

Komiteti Kombėtar i Sistemit tė Pagesave (KKSP) ėshtė krijuar bazuar nė rregulloren “Pėr organizimin dhe funksionimin e Komitetit Kombėtar tė Sistemit tė Pagesave” miratuar me vendim tė Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė nr. 37, datė 25.06.2014, bazuar nė nenin 3 tė ligjit  nr. 133, datė 29.04.2013 "Pėr Sistemin e Pagesave".

Komiteti ka si qėllim qė nėpėrmjet veprimtarisė sė tij, tė mbėshtesė dhe tė kontribuojė nė rritjen e sigurisė, qėndrueshmėrisė dhe efikasitetit tė sistemit kombėtar tė pagesave nė Shqipėri, nė pėrmbushje tė objektivit ligjor tė Bankės sė Shqipėrisė pėr tė nxitur funksionimin normal tė sistemit tė pagesave.

Krijimi i Komitetit Kombėtar tė Sistemit tė Pagesave ėshtė bazuar nė praktikat mė tė mira tė Bashkimit Evropian nė fushėn e pagesave, si dhe nė nevojat dhe specifikat e tregut vendas. Komiteti ėshtė njė entitet me karakter strategjik, konsultues dhe komunikues, vendimet e tė cilit kanė pėr objektiv mbėshtetjen e veprimtarisė sė institucioneve pjesėmarrėse nė fushėn e pagesave.


Dokumente:

Mbledhjet e KKSP :
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.