.logoal_copy_1.
   
 

Konferenca pėr shtyp

 

Duke filluar nga viti 2009, Banka e Shqipėrisė, organizon rregullisht konferencė pėr shtyp pas ēdo vendimmarrjeje tė Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė mbi politikėn monetare, gjatė sė cilės Guvernatori i shpjegon publikut vendimin e marrė dhe analizėn e pėrdorur nė mbėshtetje tė kėsaj vendimmarrjeje.

Mė poshtė do tė gjeni tė publikuara fjalimet e Guvernatorit mbajtur nė konferencat pėr shtyp si dhe pyetje-pėrgjigjet pėrkatėse, tė ndara sipas viteve.

 

2017


Nė mbledhjen e sotme, Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė mori nė shqyrtim Raportin Tremujor tė politikės monetare....
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 01.11.2017
Analiza e tė dhėnave tė disponuara tregon se aktiviteti ekonomik nė vend ka vijuar tė shėnojė pėrmirėsim, ndėrkohė qė inflacioni ka shėnuar rėnie nė muajt korrik e gusht. Divergjenca midis ecurisė sė aktivitetit ekonomik dhe ecurisė sė inflacionit duket se pasqyron efektin e godi...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 03.10.2017
Pyetje: Z. Guvernator doja t’ju bėja njė pyetje lidhur me deklaratėn e djeshme qė ka shpėrndarė misioni i FMN-sė. Doja tė dija se cili ėshtė opinion juaj pėr atė ēka FMN vė theksin tek rreziqet fiskale qė kanė projektet me koncesion, pėr sa i pėrket programit tė Qeverisė se...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 03.10.2017
Informacioni i ri ekonomik dhe financiar, i analizuar nė Raportin e Ndėrmjetėm tė politikės monetare, sugjeron se ekonomia shqiptare ka vijuar tė ruajė njė kah pozitiv zhvillimi. Aktiviteti ekonomik ka ardhur nė rritje, presionet afatmesme inflacioniste vlerėsohet tė jenė nė linj...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.07.2017
Pyetje: Konfindustria nė njė deklaratė pėr shtyp ka bėrė pėrgjegjėse Bankėn e Shqipėrisė pėr mosndėrhyrjen nė tregun monetar nga zhvlerėsimi i madh i euros dhe njė vlerėsim artificial i lekut dhe kjo ka ndodhur sipas tyre pėr shkak tė informalitetit tė shpenzimeve tė partive poli...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 05.07.2017
Informacioni i ri i analizuar nė Raportin Tremujor tė radhės ka rezultuar pėrgjithėsisht nė linjė me pritjet tona. Tė dhėnat e reja ekonomike dhe financiare tregojnė njė pėrshpejtim tė rritjes ekonomike dhe njė pėrmirėsim tė balancave kryesore makroekonomike gjatė fundit tė vitit...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 03.05.2017
Pyetje: Ju thatė qė ka njė kredidhėnie tė dobėt pėr bizneset, ato nuk po marrin kredi. Nga krahu tjetėr, kemi njė shtrėngim nga ana e bankave, ndėrsa raportet flasin pėr njė sasi tė parave apo kredive qė po kalojnė jashtė vendit. Si shpjegohet kjo lloj situate?...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 03.05.2017
...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 29.03.2017
Informacioni i disponuar ekonomik dhe financiar, i marrė nė analizė nė Raportin e Ndėrmjetėm tė politikės monetare, ka qenė pėrgjithėsisht nė linjė me pritjet tona. Sipas kėtij informacioni, ekonomia shqiptare vazhdon tė shėnojė rritje, inflacioni po lėviz gradualisht drejt objek...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 29.03.2017
Mirė se keni ardhur nė kėtė konferencė pėr shtyp, e cila prezanton konkluzionet kryesore tė Raportit Tremujor dhe vendimin e Kėshillit Mbikėqyrės pėr qėndrimin e politikės monetare. Duke qenė se ky ėshtė takimi ynė i parė pėr vitin 2017, dėshiroj t’ju uroj dhe njė herė njė ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 01.02.2017
Pyetje: Z. Guvernator, dje qeveria lanēoi nismėn “1 miliardė euro investime” me Partneritet Publik Privat. A ju duket se qeveria me kėtė nismė do tė pėrdorė kursimet e qytetarėve nė banka dhe a ėshtė e rrezikuar pjesa tjetėr e biznesit, d.m.th. a ėshtė i rrezikuar kre...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 01.02.2017
Informacioni i ri i marrė nė analizė nė kėtė raport ka qenė – nė tėrėsinė e vet – nė linjė me pritjet dhe parashikimet tona. Tė dhėnat e sektorit real dhe financiar tregojnė njė aktivitet ekonomik nė pėrmirėsim, njė inflacion nė rritje graduale drejt objektivit, dhe ...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 21.12.2016
Pyetje- Z. Guvernator, pas pak muajsh pėrfundon marrėveshja e Shqipėrisė me Fondin Monetar Ndėrkombėtar. Tė paktėn, sipas deklarimeve publike tė qeverisė nuk do tė ketė mė njė marrėveshje sipas formatit aktual, por do tė ketė njė marrėveshje mė tė relaksuar. A ka njė koment Banka...
Publikuar nga KABINETI I GUVERNATORIT nė 21.12.2016
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.