.logoal_copy_1.
   
 

Kuadri ligjor dhe praktika e qeverisjes sė korporatave nė sektorin bankar shqiptar

Data e prodhimit: 04.07.2013
Data e shtypjes: 04.07.2013
Autori: Roden Pajaj, Rezart Ferzaj
 

Kategoria e materialit

Publikime tė tjera jo periodike, Materiale Diskutimi
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky material analizon praktikat e qeverisjes sė korporatave dhe kuadrin e saj ligjor nė sistemin bankar shqiptar. Kohėt e fundit, janė rishfaqur ēėshtjet e “hendekut” midis rregullimit bankar dhe qeverisjes sė korporatave, tė nxjerra nė pah nga kriza financiare globale si njė e metė e shkaktuar nga derregullimi gjatė dekadės sė fundit nė vendet e zhvilluara. Nė ekonomitė nė tranzicion, kėto hendeqe janė rezultat i sfidave tė tranzicionit, mė sė shumti tė lidhura me konsolidimin e sundimit tė sė drejtės, strukturėn e pronėsisė, si dhe kapacitetet profesionale dhe institucionale.

Publikimi i plotė (639.1 KB)

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.