.logoal_copy_1.
   
 

Kuadri rregullativ i Bankės sė Shqipėrisė

Pėr tė pėrmbushur objektivat, dhe pėr tė zbatuar detyrat qė i cakton ligji, Banka e Shqipėrisė, nė bazė tė neneve 116, pika 3, 117-119 tė Kushtetutės, neneve 1, pika 4, shkronja "b", 70 tė ligjit tė saj organik, dhe dispozitave tė ligjit pėr bankat, ka tė drejtė tė nxjerrė akte nėnligjore, tė cilat synojnė qė tė rregullojnė e disiplinojnė veprimtarinė e saj dhe tė subjekteve qė ajo mbikėqyrė. Tė gjitha aktet nėnligjore tė Bankės sė Shqipėrisė pėrbėjnė kuadrin rregullativ, mbi tė cilin bazohet kyerja e veprimtarisė funksionale tė saj dhe e subjekteve qė ushtrojnė veprimtari bankare dhe financiare nė Republikėn e Shqipėrisė.

Llojet e akteve normative qė nxirren nga organet vendimmarrėse tė Bankės sė Shqipėrisė, tė cilat karakter detyrues pėr zbatim paraqiten nė formėn e akteve tė mėposhtme:

• Vendimet - janė aktet e organeve kolegjiale, qė kryesisht miratojnė rregullore, udhėzime apo dokumente tė tjera me zbatim tė pėrgjithshėm, apo me natyrė deklarative.
Vendimet kanė karakter normativ ose individual. Kanė karakter normative kur vendosin rregulla tė pėrgjithshme, dhe kanė karakter individual kur rregullojnė njė marrėdhėnie konkrete, ose kur u drejtohen njė ose disa subjekteve.

• Rregullore dhe Udhėzime - janė aktet, nėpėrmjet tė cilave Kėshilli Mbikėqyrės i Bankės sė Shqipėrisė pėrcakton njė sėrė rregullash e kriteresh qė synojnė tė rregullojnė njė marrėdhėnie konkrete tė pėrcaktuar me ligj.

• Urdhra - janė aktet individuale tė administratorėve tė Bankės sė Shqipėrisė, me karakter tė brendshėm qė vendosin rregulla tė pėrgjithshme sjelljeje dhe/ose rregullojnė njė marrėdhėnie konkrete.

Vendimet e Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė publikohen nė Buletinin Zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė, dhe sipas rastit edhe nė Fletoren Zyrtare tė Republikės sė Shqipėrisė. Ato janė tė detyrueshme tė zbatohen nga tė gjitha subjektet tė cilave u drejtohen.

Pėr lehtėsi kėrkimi e shfrytėzimi, ky kuadėr rregullativ ėshtė organizuar mė poshtė sipas fushave qė mbulon, tė cilat lidhen me funksionet kryesore tė bankės qendrore.

 

Kėrkim i avancuar
Qendra e Shtypit
Botime
Legjislacion

 

Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.