.logoal_copy_1.
   
 

Ligj nr.8269, datė 23.12.1997 "Pėr Bankėn e Shqipėrisė"

spacer
Tipi : spacer Ligj
Miratoi : spacer Parlamenti
Numer : spacer 8269
Data : spacer 23.12.1997 Hyn nė fuqi : spacer 22.01.1998
Botuar nė : spacer Fletore Zyrtare nė datėn : spacer 07.01.1998
Kategoria : spacer Tė tjera
Departamenti : spacer Pa Pėrcaktuar
 

Pėrshkrim i shkurtėr

Ky ėshtė ligji kryesor pėr organizimin dhe funksionimin e Bankės sė Shqipėrisė si banka qendrore nė Republikėn e Shqipėrisė. Me kėtė ligj sanksionohet pavarėsia e Bankės sė Shqipėrisė dhe pėrcaktohen objektivat e Bankės sė Shqipėrisė dhe kompetencat e saj ligjore. Ligji pėrcakton se Banka e Shqipėrisė ėshtė e pavarur nga ēdo pushtet tjetėr pėr realizimin e objektivit kryesor tė veprimtarisė sė saj, si dhe nė ushtrimin e detyrave tė ngarkuara. Banka e Shqipėrisė sipas pėrcaktimeve tė bėra nė kėtė ligj, pėrgjigjet para Kuvendit tė Shqipėrisė dhe ka si objektiv kryesor arritjen dhe ruajtjen e stabilitetit tė ēmimeve. Ligji pėrcakton statusin juridik tė Bankės sė Shqipėrisė si person juridik publik, pėrcakton drejtimet kryesore tė veprimtarisė, funksionin dhe qėllimet e saj, dhe pėrcakton pozicionin e Bankės sė Shqipėrisė nė nivelin e parė tė sistemit bankar duke i dhėnė kompetencėn e organit licencues dhe mbikėqyrės tė tė gjithė sistemit bankar nė Shqipėri. Nė ligj parashikohen tė drejtat dhe kompetencat e Bankės sė Shqipėrisė nė kuadėr tė transparencės sė aktivitetit tė saj dhe tė rritjes sė shkallės sė pavarėsisė, si dhe parashikohen dispozita lidhur me mėnyrėn e organizimit dhe tė administrimit tė veprimtarisė sė Bankės sė Shqipėrisė.

Publikimi i plotė (85.08 KB)

 

back
Copyright © 2004-2017 Banka e Shqipėrisė. Tė gjitha tė drejtat tė rezervuara.